avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Lichidare pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Lichidare pfa

Intentionez inchiderea pfa-ului în cursul lunii februarie 2020 când voi încasa ultima factura. La un venit net de 16000 ce taxe trebuie să plătesc? Sunt in sistem real. Va multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Ianuarie 2020
george-neagu, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Impozitul pe venitul din activitati independente de 10% si contributiile sociale la sanatate si la pensie. Procentele 10% cass si 25% cas sunt aplicate la valoarea plafonului celor 12 salarii brute pe economie din 2020 recalculat la numarul de luni de functionare din acest an, adica 4460 lei pentru 2 luni.
Referitor la plafonul raportat la numărul de luni de funcționare in momentul radierii pfa am o confuzie legată de următoarea frază care apare în Declarația unică la capitolul 1.3.1 pe care o citez in continuare,, Baza anuală calcul Cas sau venitul ales pentru plata Cas nu poate fi mai mici decat valoarea a 12 salarii brute minime aflate în vigoare în cursul anului pentru care se datorează contribuția cu excepția contribuabililor care au inceput activitatea in anul de raportare.,, Deci in cazul meu plătesc Cas la plafonul recalculat la cele 2 luni de activitate ca in care trebuie sa platesc 25% din 4460 sau ma raportez la cele 12 luni dar in acest caz nu realizez .venit pentru a fi obligată la plata Cas ? Cum este corect?Va multumesc

george-neagu a scris:

Impozitul pe venitul din activitati independente de 10% si contributiile sociale la sanatate si la pensie. Procentele 10% cass si 25% cas sunt aplicate la valoarea plafonului celor 12 salarii brute pe economie din 2020 recalculat la numarul de luni de functionare din acest an, adica 4460 lei pentru 2 luni.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va propun o optimizare fiscala: inchideti PFA spre sfarsitul anului (chiar daca nu aveti activitate, nimeni nu va va reprosa acest lucru) iar venitul se va distribui pe mai multe luni si nu mai aveti obligatia platii CAS si CASS ci doar 10% impozit (distribuindu-se pe mai multe luni, media lunara e mai mica si nu mai trebuie sa platiti CAS si CASS, fiind sub plafon).
Ultima modificare: Duminică, 5 Ianuarie 2020
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie unică pentru un pfa popaica popaica Bună ziua Sunt un PFA înființat în cursul anului 2018 din aprilie. Am realizat un venit peste cel estimat inițial si peste pragul de 22800, deci am ... (vezi toată discuția)
Cas/cass pentru începerea activității pfa în timpul anului cosmindone cosmindone Bună ziua, Am început activitatea de PFA sistem real în iunie 2020 (7 luni în total). La acel moment am estimat venituri sub plafon, dar am avut peste ... (vezi toată discuția)
Taxele la anaf pentru pfa infiintat in timpul anului. leonardvlad leonardvlad Buna ziua! As avea cateva intrebari legate de taxele la ANAF pentru PFA infiintat in timpul anului. PFA-ul meu este infiintat in data de 19.04.2022 la ... (vezi toată discuția)