Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Lichidare pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Lichidare pfa

Intentionez inchiderea pfa-ului în cursul lunii februarie 2020 când voi încasa ultima factura. La un venit net de 16000 ce taxe trebuie să plătesc? Sunt in sistem real. Va multumesc
george-neagu, moderator
Impozitul pe venitul din activitati independente de 10% si contributiile sociale la sanatate si la pensie. Procentele 10% cass si 25% cas sunt aplicate la valoarea plafonului celor 12 salarii brute pe economie din 2020 recalculat la numarul de luni de functionare din acest an, adica 4460 lei pentru 2 luni.
Referitor la plafonul raportat la numărul de luni de funcționare in momentul radierii pfa am o confuzie legată de următoarea frază care apare în Declarația unică la capitolul 1.3.1 pe care o citez in continuare,, Baza anuală calcul Cas sau venitul ales pentru plata Cas nu poate fi mai mici decat valoarea a 12 salarii brute minime aflate în vigoare în cursul anului pentru care se datorează contribuția cu excepția contribuabililor care au inceput activitatea in anul de raportare.,, Deci in cazul meu plătesc Cas la plafonul recalculat la cele 2 luni de activitate ca in care trebuie sa platesc 25% din 4460 sau ma raportez la cele 12 luni dar in acest caz nu realizez .venit pentru a fi obligată la plata Cas ? Cum este corect?Va multumesc

george-neagu a scris:

Impozitul pe venitul din activitati independente de 10% si contributiile sociale la sanatate si la pensie. Procentele 10% cass si 25% cas sunt aplicate la valoarea plafonului celor 12 salarii brute pe economie din 2020 recalculat la numarul de luni de functionare din acest an, adica 4460 lei pentru 2 luni.

Va propun o optimizare fiscala: inchideti PFA spre sfarsitul anului (chiar daca nu aveti activitate, nimeni nu va va reprosa acest lucru) iar venitul se va distribui pe mai multe luni si nu mai aveti obligatia platii CAS si CASS ci doar 10% impozit (distribuindu-se pe mai multe luni, media lunara e mai mica si nu mai trebuie sa platiti CAS si CASS, fiind sub plafon).
Iulian MANEA, Contabil