avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, am un băiețel de 8 ani și în anul 2018 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, am un băiețel de 8 ani și în anul 2018 soția ...

Bună ziua, am un băiețel de 8 ani și în anul 2018 soția a decedat. Anul trecut m-am recăsătorit, întrebarea mea este acum eu ce fel de familie formez monoparentală sau tradițională? Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:12, 17 Februarie 2021
care e sensul intrebarii ?
Daca intrebati de alocatie, nu aveti dreptul. Nu sunteti persoana singura
Bună ziua, vă întreb deoarece statul dă bani pt părinții care nu au putut sta acasă cât timp copiii au făcut școala online. In momentul de față chiar dacă m-am recăsătorit nu pot primi acei bani deoarece se consideră că fac parte din familia monoparentală.
Bună ziua, in perioada cât a fost școala online statul român acordă un ajutor de 75% din salariu.Eu v-am întrebat deoarece am primit răspuns că eu nu beneficiez deoarece fac parte din familia monoparentală, chiar dacă m-am recăsătorit. Asta nu înțeleg , dacă puteți să-mi spuneți din ce familie fac parte monoparentală sau tradițională. Vă mulțumesc.

gi-jane2 a scris:

care e sensul intrebarii ?
Daca intrebati de alocatie, nu aveti dreptul. Nu sunteti persoana singura


Prevederile alin. (1) se aplică părinților care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au copii cu vârsta de până la 12 ani sau au copii cu dizabilități cu vârsta de până la 26 de ani, înscriși în cadrul unei unități de învățământ sau de educație timpurie antepreșcolară;
b) celălalt părinte nu beneficiază, la rândul său, de zile libere.
(3) În sensul prezentei ordonanțe de urgență, prin părinte se înțelege:
a) părintele firesc, potrivit Legii nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare;
POate ati inteles ceva gresit. dvs sunteti singurul parinte si puteti beneficia .
Ultima modificare: Miercuri, 17 Februarie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pe noile modificări ale oug 147/2020 există vreo posibilitate ... noa noa Pe noile modificări ale OUG 147/2020 există vreo posibilitate ca salariatii care au copii de peste 12 ani sa beneficieze de zile libere sau de majorare ... (vezi toată discuția)
Zile libere platite parinti Anastasia gar Anastasia gar Buna ziua, cfr legii 147/2020, de zile libere platite pot beneficia parintii copiilor sub 12ani, inscrisi in unitate de invatamant, care daca au o boala ... (vezi toată discuția)
Buna!am o intrebare.daca fetita mea a împlinit 12 ani in iulie ... andreijoe andreijoe Buna!Am o intrebare.Daca fetita mea a împlinit 12 ani in iulie 2020 ma incadreaza pentru a beneficia de 75% in plus la salar conform OUG 147/2020 ,cu ... (vezi toată discuția)