Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, am un băiețel de 8 ani și în anul 2018 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, am un băiețel de 8 ani și în anul 2018 soția ...

Bună ziua, am un băiețel de 8 ani și în anul 2018 soția a decedat. Anul trecut m-am recăsătorit, întrebarea mea este acum eu ce fel de familie formez monoparentală sau tradițională? Vă mulțumesc.
care e sensul intrebarii ?
Daca intrebati de alocatie, nu aveti dreptul. Nu sunteti persoana singura
Bună ziua, vă întreb deoarece statul dă bani pt părinții care nu au putut sta acasă cât timp copiii au făcut școala online. In momentul de față chiar dacă m-am recăsătorit nu pot primi acei bani deoarece se consideră că fac parte din familia monoparentală.
Bună ziua, in perioada cât a fost școala online statul român acordă un ajutor de 75% din salariu.Eu v-am întrebat deoarece am primit răspuns că eu nu beneficiez deoarece fac parte din familia monoparentală, chiar dacă m-am recăsătorit. Asta nu înțeleg , dacă puteți să-mi spuneți din ce familie fac parte monoparentală sau tradițională. Vă mulțumesc.

gi-jane2 a scris:

care e sensul intrebarii ?
Daca intrebati de alocatie, nu aveti dreptul. Nu sunteti persoana singura

Prevederile alin. (1) se aplică părinților care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au copii cu vârsta de până la 12 ani sau au copii cu dizabilități cu vârsta de până la 26 de ani, înscriși în cadrul unei unități de învățământ sau de educație timpurie antepreșcolară;
b) celălalt părinte nu beneficiază, la rândul său, de zile libere.
(3) În sensul prezentei ordonanțe de urgență, prin părinte se înțelege:
a) părintele firesc, potrivit Legii nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare;
POate ati inteles ceva gresit. dvs sunteti singurul parinte si puteti beneficia .
gi-jane2, moderator