Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducere varsta pensionare cu 2 ani - locuit 30 ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducere varsta pensionare cu 2 ani - locuit 30 ani in zone poluate

Buna ziua,

Referitor la pensionare, va prezint urmatoarea situatie.
Mama mea este nascuta in 25.01.1961, a implinit 60 de ani de curand.
Conform legii pensiilor ar trebui sa iasa la pensie peste 2 ani in 2023 la varsta de 62 de ani (pensie limita de varsta).
Are un stagiu de cotizare doar de 22 de ani.
Locuieste intr-una din localitatile considerate ca zone afectate de poluarea remanentă de mai bine de 30 de ani.
Intrebarea mea este, poate beneficia de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani, chiar daca nu are stagiu complet de cotizare, sau este conditionata de stagiul de cotizare pentru a putea beneficia de aceasta reducere.

Va multumesc!
amaria2015, utilizator
Nu poate beneficia de reducerea de 2 ani pe motiv ca nu indeplineste conditia de stagiu complet de corizare.
Multumesc p entru raspuns!
Deci conditia este sa aiba stagiu complet de cotizare pentru a putea beneficia de acea reducere de 2 ani (pentru persoanele care locuiesc intr-una din localitatile considerate ca zone afectate de poluarea remanentă de mai bine de 30 de ani).
~ Conținut șters la cerere ~
Legea 127/2019 a fost prorogata pentru 01/09/2023.