Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sunt corecte inregistrarile efectuate?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sunt corecte inregistrarile efectuate?

Microintreprindere platitoare de TVA COD CAEN 4334 activitate principala
Informatii din certificatul constatator eliberat de ONRC:
Sediu principal, nu se desfasoara activitati prevazute in actul constitutiv, doar activitati proprii de birou pentru societate
Punct de lucru - CAEN 4752 COMERT CU AMANUNTUL AL ARTICOLELOR DE FIERARIE
Activitati desfasurate in afara sediului social si a sediului secundar CAEN 4334
Activitatea firmei consta in:
- Preluare de comenzi de la client in baza unui contract
- Achizitionam tamplarie pvc de la firme specializate
- Achizitionam de la furnizori si alte materiale necesare rulouri , glafuri, suruburi
Receptia acestora se face la pret de achizitie
Firma livreaza atat la persoane juridice cat si la persoane fizice. Incasarea facturilor se efectueaza prin banca,
casa de marcat, pos.
Pe facturile catre client facturam tamplarie pvc conform contract sau facturam
Poz. 1 tamplarie pvc
Poz.2 montaj tamplarie pvc
Scaderea din gestiune se efectueaza individual pe fiecare comanda in parte.
Gestiunea este tinuta cantitativ valoric.
Operatiunile contabile care se efectueaza sunt urmatoarele :
Achizitie marfa - tamplarie pvc 371 - 401
Vanzare marfa 4111 - 707
Descarcarea de gestiune 607 -371
Achizitia celorlate materiale
3028 - 401 achizitia materialelor
6028 - 3028 descarcarea materialelor pe baza de bon de consum
Facturare montaj tamplarie pvc 4111 - 704

Sunt corecte inregistrarile efectuate aferente achizitiei de tamplarie pvc alte materiale consumabile ,descarcarea de gestiune si vanzarea de tamplarie pvc ,servicii de montaj tamplarie?
Pentru montarea tamplariei pvc se intocmeste factura separata?
Pentru facturare montaj tamplarie este necesara facturarea din top de facturi alocate diferit de cel pentru livrarea de marfa de la punctul de lucru?
Activitatea poate fi incadrata ca o prestare de serviii sau comert?
Prevederile OUG 114/2018 se aplica in cazul de fata?
george-neagu, moderator