avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt Ciuraru Niculaie in anu 2008 am construit o casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt Ciuraru Niculaie in anu 2008 am construit o casa pentru baiatul meu...

Sunt Ciuraru Niculaie
in anu 2008 am construit o casa pentru fiul meu la distanta de 0.50cm fata de gardul vecinului costructia facinduse pana la placa
in data de 20/03.2013 am obtinut autorizatia de constructie semnata de arhitecta sefa de la urbanism
in data de 07/05/2014 acceiasi doamna arhitecta ma amendeaza cu suma de 3000de lei si daramarea casei pentru ne pastrarea regulamentara fata de vecinul meu caria greseala a fost facuta de proiectant care a precizat ca este 1M
Se anuleaza procesul verbal in urma hotarari civile din data de 24/03/2015 si in loc sa imi dea drumu la constructia casei pe vechea autorizatie ma obliga sa fac alta autorizatie de constructie cu calcan.
Pana sa se obtinem a doua autorizatie iam cerut voie lui doamna arhitecta si domnului primar sa ne lase sa incepem constructia casei, ne da voie verbal dupa care in urma reclamatie facuta de vecinu ma amendeaza a 2 oara cu suma de 1000 de lei
in data de 10/01/2018 obtin un certificat de urbanism cu valabilitatea de 2 ani si prelungirea pana pe 02/01/2021 in care imi cere in afara de conditile si obligatile pe care le am avut la prima autorizatie(STUDIU DE INSORIRE,ACORDUL SCRIS DIN PARTEA VECINULUI CARE A FACUT RECLAMATIA SI CARE VREA SA DARAME CASA DE OARE CE NU ARE EL SOARE LA VISA DE VIE(BOLTA)SI STRUCTURA DE REZISTENTA A FUNDATIEI CARE ARE 1.30M.
DIN LIPSA BANILOR SI FAPTUL CA SUNT IN ALT PROCEL CU VECINUL NU AM REUSIT SA INDEPLINIM TOATE ACESTE CONDITI PENTRU ELIBERAREA AUTORIZATIEI DE CONSTRUCTI
ACUM SOLICIT UN ALT CERTIFICAT DE URBANISM LA CARE AM DREPTUL SI MI SE REFUZA ACEST DREPT PE MOTIVUL CA NU SE POATE ELIBERA ALT CERTIVICAT DE URBANISM IN CONDITILE LEGI.
Dar nu precizeaza care lege nu imi da voie sa mi se elibereze un alt certifcat de urbanism.
dar pe vechiul certificat de urbanism a fost precizat faptul ca pot solicita alt certificat de urbanism...
Cu stima si respect rog un raspun din partea dumneavoastra care stiti cum as putea rezolva problema si pentru ami salva casa...
Ultima modificare: Miercuri, 17 Februarie 2021
cristi.26, utilizator
La momentul solicitării celui de al doilea certificat de urbanism mai era valabil cel vechi?
Dacă nu și nici nu vi se eleibeaza cel nou există mijloace legale prin care se poate obliga autoritatea publică la emiterea acestuia.
Pentru analizarea tuturor amănuntelor, este preferabil sa contactați un avocat specializat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proiectarea unei case valy 84 valy 84 Buna ziua. Am o casa in bucuresti, o casa veche din caramida si asa vrea sa o daram si sa fac alta in locul ei P + 1, parter 65 mp, etaj 65 mp. Cam cat m-ar ... (vezi toată discuția)
Constructie fara autorizatie ionutz_4you ionutz_4you Salut am si eu o problema la care caut un raspuns. Parintii mei au o casa pe un teren de 240 mp in Bucuresti, in spatele casei au un loc liber de 75mp, la care ... (vezi toată discuția)
Cum pot opri vecinul de pe calcan sa-si suprainalte casa acoperindu-mi geamul de lumina? Diana Macarascu Diana Macarascu Buna ziua, Casa soacrei mele are calcan cu o alta casa, iar pe acest calcan exista doua geamuri de lumina (din constructia originala 1920, plan cadastral ... (vezi toată discuția)