avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrarea capitalului social in contabilitate?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrarea capitalului social in contabilitate?

Buna ziua!
Avand in vedere ca incepand de anul trecut firmele nu mai sunt obligate sa-si deschida contul de capital social si sa vireze cei 200 lei minim, fiind obligatoriu sa treaca minim 1 leu in actul constitutiv, care ar fi inregistrarea capitalului social in contabilitate? 456=1012 ?
E ok sa ramana sold in 456?
Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 18 Februarie 2021
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Nota contabila inregistrare capital social alice94504 alice94504 Bună ziua! Având în vedere ca din 2020 nu mai este obligatoriu la înființarea firmei deschiderea contului de capital social, dar trebuie trecut un capital ... (vezi toată discuția)
Asociati creditori. dizolvare firma dannad001 dannad001 Impreuna cu sotia, am un SRL. Ambii suntem asociati, administratori si salariati (sotia-director societate, eu-contabil/economist). Firma este ... (vezi toată discuția)
Inregistrare capital social la infiintare IRR IRR La infiintarea unei societati, am depus la banca capitalul social de 200 RON si am platit 15 RON comision bancar pentru depunere capital social. Prin urmare, ... (vezi toată discuția)