Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... În ce condiții poate construi la parterul blocului o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

În ce condiții poate construi la parterul blocului o firma ...

În ce condiții poate construi la parterul blocului o firma ,o intrare separată de intrarea în scara?ce prevede legea in legatura cu acordul proprietarilor?
Daca e proprietate privata, nu are treaba cu acordul proprietarilor, ci cu autorizatia de construire, conform legii 51/1991. Daca e vorba de proprietate comuna, da exista articolul 36 din legea 196/2018, care spune:
Articolul 36
Schimbarea destinatiei proprietatii comune este permisa cu indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii:
a)numai daca prin aceasta nu sunt lezate drepturile celorlalti coproprietari;
b)numai daca prin aceasta nu se impiedica folosirea in conditii normale a condominiului de catre toti proprietarii;
c)in baza acordului in scris al tuturor proprietarilor din condominiu;
d)dupa obtinerea prealabila a acordurilor, avizelor si autorizatiilor necesare prevazute de legislatia in vigoare, emise in conditiile legii de institutiile/autoritatile abilitate in acest sens.

[ link extern ]