Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu cuvenit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu cuvenit

Vă rog să-mi spuneți ce salariu trebuia să incasez pentru luna ianuarie ținând cont că toată luna am fost în concediu medical iar salariul de încadrare este 2676 lei.
Mulțumesc frumos!
Nu veti primi salariu, ci indemnizatia de concediu medical.

Plata concediului medical se face in functie de codul de diagnostic trecut pe certificatul de concediu medical., luandu-se in calcul media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.
Mulțumesc frumos!