avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... beneficiar Lege 221/2009
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

beneficiar Lege 221/2009

Tatal meu a fost prizonier de razboi in U.R.S.S. incepand cu 23 august 1944. In 2001 a decedat, dar mama continua sa beneficieze de prevederile Decretului- Lege 118/ 1990.Ce trebuie sa faca mama pentru a obtine despagubirile morale de care ar fi trebuit sa se bucure tatal meu? Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 10:24, 4 Ianuarie 2010
Dupa cum spune si titlul ei, legea 221/2009 se refera la condamnarile cu caracter politic si masurile administrative asimilate acestora, pronuntate in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, deci urmasii tatalui dvs. pot beneficia de masurile reparatorii prevazute de respectiva lege, doar in cazul in care tatal dvs se incadreaza in cazurile expres prevazute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prizonier de razboi - compensatii materiale Doru D. Doru D. Bunicul meu a fost luat ca prizonier de razboi in 1944 de catre armata rusa. Dupa 4 ani de munca silnica in Siberia a fost eliberat. A decedat in 1986. Doresc ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 annabela annabela Va rog sa ma informati ce se intampla cu legea 221/2009. Se mai judeca fondul ca urmare a deciziei Curtii Constitutionale? Cum a motivat Curtea ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 si pentru prozonierii de razboi ? allexandru83 allexandru83 Buna ziua, Prevederile legii 221/2009 statueaza ca [i]\"Prezenta lege se aplică şi persoanelor [b]cărora le-au fost recunoscute drepturile prevăzute de ... (vezi toată discuția)