Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... beneficiar Lege 221/2009
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

beneficiar Lege 221/2009

Tatal meu a fost prizonier de razboi in U.R.S.S. incepand cu 23 august 1944. In 2001 a decedat, dar mama continua sa beneficieze de prevederile Decretului- Lege 118/ 1990.Ce trebuie sa faca mama pentru a obtine despagubirile morale de care ar fi trebuit sa se bucure tatal meu? Va multumesc anticipat.
Dupa cum spune si titlul ei, legea 221/2009 se refera la condamnarile cu caracter politic si masurile administrative asimilate acestora, pronuntate in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, deci urmasii tatalui dvs. pot beneficia de masurile reparatorii prevazute de respectiva lege, doar in cazul in care tatal dvs se incadreaza in cazurile expres prevazute.