Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Bună ziua! Mi-am schimbat și numele și prenumele pe ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Bună ziua! Mi-am schimbat și numele și prenumele pe cale administrativă, ...

Bună ziua! Mi-am schimbat și numele și prenumele pe cale administrativă, cum este menționat în articolul 4, unde spune că o persoană își poate însuși pseudonimul dacă îl folosește permanent în profesia/activitatea ei. Așadar, sunt practic o altă persoană, cu o identitate nouă. Drept urmare, doresc să îmi schimb toate celelalte acte, inclusiv diploma de bacalaureat. Pot obține o diplomă originală, ori nu se poate decât un duplicat? Și dacă doar un duplicat, va fi acesta valabil la o eventuală angajare și dacă îl las gaj la facultatea unde sunt studentă? Care este diferența dintre o diplomă originală și un duplicat? Mulțumesc anticipat!