Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna seara. In decembrie a intrat in vigoare Legea ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna seara. In decembrie a intrat in vigoare Legea 290/2020 prin ...

Buna seara.
In decembrie a intrat in vigoare Legea 290/2020 prin care racordarea la energie electrica este gratuita pentru consumatorii casnici.
In urma procedurilor legale, mi s-a emis in iulie 2020 Avizul Tehnic de Racordare permanenta, cu o valabilitate de 12 luni.
Astazi am solicitat continuarea procedurilor respectiv racordarea propriu-zisa la energie electrica si mi s-a spus ca se face doar contra cost intrucat legea e valabila doar pentru racordarea la gaz.
Intrucat costurile sunt destul de ridicate, va rog sa-mi spuneti cum sa procedez sa beneficiez de prevederile acestei legi.
Va multumesc.
Asemenea racordării la gaze, și racordarea la rețelele electrice va fi, în curând, gratuită pentru clienții casnici
www.avocatnet.ro/articol_567...

Depuneti o sesizare la ANRE.
[ link extern ]