Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna seara, Am urmatoarea speta: acum 5 ani am ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna seara, Am urmatoarea speta: acum 5 ani am incheiat un contract ...

Buna seara,
Am urmatoarea speta: acum 5 ani am incheiat un contract pentru furnizare de servicii de internet si cablu TV cu firma Akta Telekom, contract care s-a derulat normal, eu neavand vreo problema majora cu firma, nici o intarizere de plata, etc. La incheierea contractului am platit, pe langa taxa de instalare, inca 1.000 de lei reprezentand costurile a 80 de metri de cabluri (UTP si coaxial), tubulatura PEHD prin care au fost introduse cablurile respective, cateva mufe si sapatul si astupatul santului care contine traseul de cablu de la stalpul de la strada principala pana la locatia mea, traseu care trece printr-un drum comun privat din care detin o cota-parte. De ceva vreme in zona compania Akta a fost preluata de catre DIGI, iar cei de la DIGI insista acum sa schimbe cablurile cu unul de fibra optica (nu doresc montarea unui adaptor fibra optica - UTP si coaxial, desi pe noi nu ne-ar deranja) si vor sa faca alt traseu pentru care sa ne oblige sa platim din nou toate lucrarile (sapat si atupat sant, tubulatura, cabluri, etc.). In plus, vor sa platim din nou o taxa de conectare. E normal acest lucru? Mie mi se pare un abuz grosolan. Astept pareri...
valyionsc, utilizator