avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune disciplinara

Bună seara, am următoarea speță, se listează o comanda de servicii care este semnata de cel ce a întocmit comanda, persoana de la CFPP și managerul instituției, omitandu-se trecerea directorului financiar contabil și implicit ne semnarea comenzii de către acesta, acest fapt ca nu s-a trecut directorul financiar contabil pe comanda, poate constitui abatere disciplinara?, dacă da, care ar fi sancțiunea disciplinara ce se poate aplica, mulțumesc anticipat, o seara buna!
Ultima modificare: Marți, 23 Februarie 2021
Vasilica45, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vasilica45 , utilizator 09:09, 25 Februarie 2021
Fapta savarsita este mentionata ca fiind abatere disciplinara ?
Este considerata de către comisia de disciplina adatere disciplinara prin nerespectarea sarcinilor de serviciu, asa este menționat în decizia de sanctionare
1. Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.

2. Art. 252 C.mun.
.....
(2) Sub sanctiunea nulitatii absolute, in decizie se cuprind in mod obligatoriu:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinara;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern, contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil care au fost incalcate de salariat;
.....

3.In speta, daca intra sub incidenta sarcinilor de serviciu , atunci poate fi considerata abatere disciplinara.

4. Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
Mulțumesc frumos pentru răspuns, o zi ușoară


Cornel Vasile a scris:

1. Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.

2. Art. 252 C.mun.
.....
(2) Sub sanctiunea nulitatii absolute, in decizie se cuprind in mod obligatoriu:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinara;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern, contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil care au fost incalcate de salariat;
.....

3.In speta, daca intra sub incidenta sarcinilor de serviciu , atunci poate fi considerata abatere disciplinara.

4. Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ii pot da in judecata? bebe.apostol bebe.apostol fiind internat in spital mi s-au facut 3 referate de catre seful meu,care mi s-au adus la cunostiinta dupa 1 luna si 1 saptamana cand m-am reintors din ... (vezi toată discuția)
Intrebare desfacere contract de munca mercealucian mercealucian Buna ziua,lucrez la o fabrica si de lunea trecuta am fost suspendat din cauza ca un coleg de al meu care nu stiu nici in momentul de fata cine este a creat un ... (vezi toată discuția)
Va rog sa imi spuneti, care este cadrul legal al unei sactiuni ... diana1989 diana1989 Va rog sa imi spuneti, care este cadrul legal al unei sactiuni disciplinare ( inclusiv cu reducerea salariului ) din partea unui Primar catre un angajat care ... (vezi toată discuția)