avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE \"la cerere\" Buna ziua, pe data de 17.02 mi s ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE "la cerere" Buna ziua, pe data de 17.02 mi s a impus sa sciu o cerere de ...

Buna ziua,
pe data de 17.02 mi s a impus sa sciu o cerere de demisie specificand art.81 al.1 si termenul de preaviz de 20 zile. Asadar cim ar trebui sa inceteze cu data de 16.02. Intre timp am adus un CM de 2 zile pt copil bolnav.
Intrebare: acest cm poate suspenda preavizul pe care eu l-am acordat firmei? Se decaleaza termenul de incetare?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:27, 24 Februarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
da, concediul medical suspenda perioada de preaviz, doar ca demisia nu poate fi impusa de angajator.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Februarie 2021
magiccom, utilizator
Concediul medical prelungeste durata preavizului...astfel data încetării c.i.m. se decaleaza cu durata concediului medical.
deci, chiar daca pe cererea de demisie este mentionat art. 81 al.(1), se tine cont de intreg continutul art.81-inclusiv aliniatul (6) si deci concediile medicale suspenda preavizul? chiar daca firma este de acord cu cele 20 zile, firma nu doreste ca CIM-ul meu sa se prelungeasca...
Firma nu poate fi mai presus de prevederile legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim suspendat demisie acuta acuta Buna ziua. Va adresez urmatoarea intrebare: Am un salariat ca are concediu medical pana in data de 30.092012. Astazi 20.09.2012 s-a prezentat cu o cerere ... (vezi toată discuția)
Preaviz incetare cim cu acordul partilor? i0n i0n Buna seara. Am o situatie mai delicata in familie. Un angajat al unei societati a fost pus in fata faptului implinit: pe x.06.2013 trebuie sa plece de la locul ... (vezi toată discuția)
Ajutor!!! mnd mnd Buna ziua, Va rog sa ma ajutati, am urmatorul caz, o angajata si-a facut cerere de incetare a cim cu data de 15 august, cererea a scris-o in data de 27 iulie ... (vezi toată discuția)