Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE \"la cerere\" Buna ziua, pe data de 17.02 mi s ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE "la cerere" Buna ziua, pe data de 17.02 mi s a impus sa sciu o cerere de ...

Buna ziua,
pe data de 17.02 mi s a impus sa sciu o cerere de demisie specificand art.81 al.1 si termenul de preaviz de 20 zile. Asadar cim ar trebui sa inceteze cu data de 16.02. Intre timp am adus un CM de 2 zile pt copil bolnav.
Intrebare: acest cm poate suspenda preavizul pe care eu l-am acordat firmei? Se decaleaza termenul de incetare?
multumesc
da, concediul medical suspenda perioada de preaviz, doar ca demisia nu poate fi impusa de angajator.
magiccom, utilizator
Concediul medical prelungeste durata preavizului...astfel data încetării c.i.m. se decaleaza cu durata concediului medical.
deci, chiar daca pe cererea de demisie este mentionat art. 81 al.(1), se tine cont de intreg continutul art.81-inclusiv aliniatul (6) si deci concediile medicale suspenda preavizul? chiar daca firma este de acord cu cele 20 zile, firma nu doreste ca CIM-ul meu sa se prelungeasca...
Firma nu poate fi mai presus de prevederile legii.