avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor!!!

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati, am urmatorul caz, o angajata si-a facut cerere de incetare a cim cu data de 15 august, cererea a scris-o in data de 27 iulie si de atunci pana pe 10 august a avut concediu medical, numai ca astazi mi-a adus inca un concediu medical, continuare, care este valabil pana pe data de 31 august, intrebarea mea este: pot sa-i fac decizia de incetare cu data de 15 august?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:24, 11 August 2009
Daca cererea este aprobata , atunci c.i.m. va inceta pe data de 15 august chair daca are c.m. pana pe data de 31 august.
Interesant B-)

Eu as considera ca odata ce s-a convenit si s-a stabilit data incetarii contractului de munca din initiativa salariatului, daca este o incetare cu acordul partilor, atunci acest act va avea prioritate in defavoarea concediului medical, caz in care slaariata va putea solicta plata medicalului de la casa de sanatate in continuare.

Exista totusi riscuri si ideal ar fi daca ati dsicuta cu angajata sa discute cu docturul imparta acel concediu in 2 parti, astfel incat sa nu ii incetez econractul in zi de medical.

Daca e vorba de demisie, atunci concediul medical a suspendat preavizul si a decalat corespunzator data incetarii CIM.

Sunt curioasa si eu ce pareri au si alti colegi.
Nu puteti inceta cim.
Art. 50. [suspendarea de drept]
Contractul individual de muncă se suspendă de drept în următoarele situaţii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporară de muncă;
Perioada de preaviz de 15 zile data de angajat, trebuie reluata dupa terminarea cm.
Pe perioada concediului medical , c.i.m. poate inceta prin demisie sau cu acordul partilor .. nu exista nicio interdictie prevazuta de lege in acest sens
mnd a scris:

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati, am urmatorul caz, o angajata si-a facut cerere de incetare a cim cu data de 15 august, cererea a scris-o in data de 27 iulie si de atunci pana pe 10 august a avut concediu medical, numai ca astazi mi-a adus inca un concediu medical, continuare, care este valabil pana pe data de 31 august, intrebarea mea este: pot sa-i fac decizia de incetare cu data de 15 august?
Multumesc!


A facut cerere de demisie sau cu acordul partilor inceteaza cim ?

Alte discuții în legătură

Demisie "la cerere" buna ziua, pe data de 17.02 mi s a impus sa sciu o cerere de ... simdan** simdan** Buna ziua, pe data de 17.02 mi s a impus sa sciu o cerere de demisie specificand art.81 al.1 si termenul de preaviz de 20 zile. Asadar cim ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Demisie si concediul de odihna in acelasi timp ? danyk1 danyk1 Sunt in preaviz , iar in aceasta perioada am luat 8 zile de concediu de odihna . intrebarea mea este : daca mi s-a acordat legal CO ? ,sau mi se va ... (vezi toată discuția)
Demisie hades hades poate cineva sa isi de-a demisia in timpul concediului medical? mai precis cu doua zile inaintea expirarii acestuia? (vezi toată discuția)