Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

poate cineva sa isi de-a demisia in timpul concediului medical? mai precis cu doua zile inaintea expirarii acestuia?
Concediul medical suspenda de drept contractul individual de munca. Nu se mai presteaza activitatea si nu se mai platesc drepturi de natura salariala, ci doar indemnizatia de concediu.. Prin urmare demisia nu se poate depune decat la finalizarea concediului.
Poate sa isi dea demisia dupa terminarea concediului medical.
Demisia este actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
Legea nu interzice ca pe perioada Concediului medical salariatul sa nu-si dea demisia, ci doar ca concedierea este interzisa.
Prin urmare, salariatul poate sa-si inainteze demisia pe perioada unui astfel de concediu.
Daca aveti in vedere strict legea, da, dar treceti peste un drept al dumneavoastra in ceea ce priveste cncediul medical, si apoi contabil e practic ciudat sa se calculeze doar o parte don medical................
Eu am vorbit din punct de vedere legal .. asa cum un salariat are dreptul la un concediu medical , tot asa are si dreptul de a-si inainta demisia ...