Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Mod calcul Contributie Fond Handicapati dupa Decizia ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Mod calcul Contributie Fond Handicapati dupa Decizia CCR 906 din 16.12.2020

Mod calcul Contributie Fond Handicapati
Decizia CCR 906 din 16.12.2020 a declarat ca neconstitutionala OUG 60/2017 care modifica Legea 448/2006.
In consecinta, conform Notei Min.Justitiei de pe site legislatie.just.ro, dispozitiile acestei Ordonante "se suspenda de drept" incepand cu data de 25.02.2021.
In aceste conditii, cum vor trebui sa calculeze si vireze sumele datorate entitatile care datoreaza Fond de Handicap, cf. Legii 448?
dual, utilizator
După 11 martie 2021 sunt valabile cele două opțiuni prevăzute de Legea 193/2020 care a modificat Legea 448/2006:
Art. 78 alin. (3) Autoritățile și instituțiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condițiile prevăzute la alin. (2), pot opta pentru una dintre următoarele obligații:
a) să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap;
b) să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând echivalentul a minimum 50% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap, iar cu suma reprezentând diferența până la nivelul sumei prevăzute la lit. a) să achiziționeze, pe bază de parteneriat, produse sau servicii realizate prin activitatea proprie a persoanelor cu handicap angajate în unități protejate autorizate.