Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Daca sunt polițist, pot fi și șofer pe uber sau ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Daca sunt polițist, pot fi și șofer pe uber sau bolt în timpul liber?

george-neagu, moderator
Nu, conform dispozitiilor art. 45 alin. 1 lit. g din Legea nr. 360/2002 privind Statutul politistului.
Greșiți doamnă, activitatea se poate face dacă polițistul nu are aviz de poliție judiciară iar activitatea o desfășoară ca și angajat cu fracție de normă într-un domeniu care nu are legătură cu activitatea sa de polițist. Adică pot fi ziua polițist la serviciul cazier judiciar iar după program 2 ore să lucrez ca tinichigiu ori ca șofer ori curier sau chiar brutar. Pentru că nu desfășoar activitate economică. Nu vând nimic. Și nici nu am calitate de administrator în acea firmă.