avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrez la ofabrica unde folosim vopsea,agent [un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrez la ofabrica unde folosim vopsea,agent [un lichid alb]si ...

Lucrez la ofabrica unde folosim vopsea,agent [un lichid alb]si poliolisocyanate,dar totusi nu primim spor de toxicitate ,doar lapte!Avem dreptul la sporul de toxicitate?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:58, 8 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In sectorul privat, drepturile salariale (inclusiv acordarea de sporuri sau alte drepturi de natura salariala) pot fi negociate prin contractele colective de munca incheiate la nivel unitate sau de sector de activitate, prin contractele individuale de munca sau stabilitein Reg. Intern al angajtorului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sporurile de care beneficiaza fiecare lucrator trebuie nominalizate in contractul sau individual de munca.
In contractul de munca este nominalizat,dar nu primim!
Daca sunt nominalizate in CIM si nu se respecta puteti sesiza ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Puteti deschide si actiune in instanta impotriva angajatorului pentru drepturi nominalizate in CIM si neacordate.
Neplata unor drepturi poate face obiectul :
- unei sesizari la ITM;
- unei actiuni in instanta;
- procedurii demediere
sau
- procedurii de conciliere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sc aerostar sa - spor pericol/toxic Andrei7709 Andrei7709 Lucrez de 5 ani la SC Aerostar SA Bacau, si nu se da nici un spor de toxicitate. Cum aflu daca ar trebui sa se dea? lucrez cu substante toxice, cancerigene, ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la sporul de incordare psihica? MARA MALINA MARA MALINA Buna ziua, Sunt incadrata ca asistent principal la DSP, vreau sa stiu daca pot solicita spor de incordare psihica si daca da, in baza carei legi? Mi s-a spus ... (vezi toată discuția)
Spor toxicitate arhivar Norica Ruj Norica Ruj Vă rog ,ce demersuri trebuie făcute ptr. obținerea retroactivă a sporului de toxicitate ., lucrez in aceeași firmă și același loc de muncă de 40 de ... (vezi toată discuția)