Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrez la ofabrica unde folosim vopsea,agent [un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrez la ofabrica unde folosim vopsea,agent [un lichid alb]si ...

Lucrez la ofabrica unde folosim vopsea,agent [un lichid alb]si poliolisocyanate,dar totusi nu primim spor de toxicitate ,doar lapte!Avem dreptul la sporul de toxicitate?
In sectorul privat, drepturile salariale (inclusiv acordarea de sporuri sau alte drepturi de natura salariala) pot fi negociate prin contractele colective de munca incheiate la nivel unitate sau de sector de activitate, prin contractele individuale de munca sau stabilitein Reg. Intern al angajtorului.
Sporurile de care beneficiaza fiecare lucrator trebuie nominalizate in contractul sau individual de munca.
In contractul de munca este nominalizat,dar nu primim!
Daca sunt nominalizate in CIM si nu se respecta puteti sesiza ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Puteti deschide si actiune in instanta impotriva angajatorului pentru drepturi nominalizate in CIM si neacordate.
Neplata unor drepturi poate face obiectul :
- unei sesizari la ITM;
- unei actiuni in instanta;
- procedurii demediere
sau
- procedurii de conciliere.