Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Repartizare dividende si completarea declaratie 205
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Repartizare dividende si completarea declaratie 205

Buna ziua,
am urmatoarea situatie: am o societate cu asociat unic si am nvoie sa retrag dividente pentru anul 2020 trebuia completata declaratia 205 pentru acestea?...... Exista vreun termen apropiat cand as putea retrage dividendele din firma?Multumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Repartizarea profitului anului 2020 catre dividende (si plata lor) o faceti odata cu intocmirea bilantului pentru acel an iar declaratia 205 o depuneti la inceputul anului 2022 pentru 2021.
george-neagu, moderator
Si declaratia unica cu plata CAS tot in 2022 daca platesc dividende mai mult decat 12 salarii min brute?....sau cum?....multumesc
Da, si declaratia unica cu plata CASS tot in 2022.