avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Repartizare dividende si completarea declaratie 205
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Repartizare dividende si completarea declaratie 205

Buna ziua,
am urmatoarea situatie: am o societate cu asociat unic si am nvoie sa retrag dividente pentru anul 2020 trebuia completata declaratia 205 pentru acestea?...... Exista vreun termen apropiat cand as putea retrage dividendele din firma?Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 3 Martie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:21, 17 Martie 2021
Repartizarea profitului anului 2020 catre dividende (si plata lor) o faceti odata cu intocmirea bilantului pentru acel an iar declaratia 205 o depuneti la inceputul anului 2022 pentru 2021.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Martie 2021
george-neagu, moderator
Si declaratia unica cu plata CAS tot in 2022 daca platesc dividende mai mult decat 12 salarii min brute?....sau cum?....multumesc
Da, si declaratia unica cu plata CASS tot in 2022.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere dividende in 2019 rev3enge rev3enge Buna ziua, am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea informatie, am o societate cu asociat unic si as dori sa retrag dividendele de pe urma anului 2018, am ... (vezi toată discuția)
Dividende pe trim 1+2+3 /2022. cristina-gabriela cristina-gabriela Vreau sa iau dividende pe trim 1+2+3 /2022. Ce taxe trebuiesc platite? Ce documente se cer intocmite ? Daca in ultimii 2 ani ( 2020- 2021 ) nu am platit CASS ... (vezi toată discuția)
Datorez cass? Fedayna Fedayna Buna ziua, la inceputul lunii noiembrie anul trecut m-am alaturat ca asociat unui srl. Firma nu a avut venituri de cand am intrat pana in februarie, iar eu nu ... (vezi toată discuția)