Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua! Daca doresc infiintarea unui PFA pt a ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua! Daca doresc infiintarea unui PFA pt a presta servicii ...

Buna ziua! Daca doresc infiintarea unui PFA pt a presta servicii ssm si su si abilitarea ulterioara de catre ITM, trebuie sa am cei 5 ani vechime care sunt obligatorii pentru infiintarea unui serviciu extern? Indiferent ca e PFA sau Serviciu Extern SRL trebuie sa am cei 5 ani vechime?
Multumesc!
Vechimea in domeniul ssm si respectiv psi-su este obligatorie pentru a obtine abilitarea ITM, respectiv IJSU.
Puteti infiinta o firma la Registrul Comertului si sa fiti administratorul firmei, dar puteti fi seful autorizat pe specialitate numai dupa abilitarea de catre ITM/ IJSU.
La infiintarea firmei la RC trebuie sa nominalizati un sef la SEPP, respectriv la psi-SU.