avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperarea creantelor de la asociatiile de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperarea creantelor de la asociatiile de proprietari

Cine ma poate ajuta cu un sfat, o ideie.
Cum pot sa execut o asociatie de proprietari care nu vrea sa-si achite debitele.#-o#-o:((
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 21:40, 20 Ianuarie 2010
@Romy
Ce calitate aveti Dv. pentru a dori sa executati o asociatie de proprietari?
Romy a scris:

Cine ma poate ajuta cu un sfat, o ideie.
Cum pot sa execut o asociatie de proprietari care nu vrea sa-si achite debitele.#-o#-o:((

Daca sunteti executor judecatoresc, puteti sa blocati contul bancar al asociatiei. Apoi puteti sa retrageti banii existenti din cont.
Reprezint unul din furnizorii de utilitati.
Problema e ca nu prea am cum sa fortez asociatiile sa-mi plateasca.
Blocarea conturilor nu e o solutie. Asociatiile, in mare parte, nu lucreaza prin banca.
Asociatiile, in mare parte lucreaza si cu bancile si au conturi deschise la banci. Cele care nu lucreaza prin banca sunt exceptii de la regula.
Dar acest lucru are mai mica importanta acum, iar pentru dv este important daca aceasta asociatie are sau nu cont in banca si nu alte asociatii.
De obicei in contractele incheiate de furnizorii de utilitati cu asociatiile sunt clauze, termene de plata, procente de penalizari, etc. Furnizorul, conform contractului poate aplica penalizari, poate notifica, poate sista furnizarea utilitatii.
Eu cred ca orice asociatie ar reactiona la oprirea apei, a caldurii, a energiei electrice sau gazului.
Dv ce furnizati asociatiei? Poate venim cu o sugestie adecvata.
Daca ati facut demersurile conform contractului, fara rezultae, continuati cu instanta si-apoi, la obtinerea hotararii, cu executorul.
Executorul poate bloca contul, poate prelua sumele incasate numerar din casierie.
FURNIZAM ENERGIE TERMICA si nu putem opri furnizarea iar executarea silita nu se poate face.
Trebuie sa gasesc o metoda de a constrange administratorii si presedintii de asociatie.

Alte discuții în legătură

Probleme cu dalkia claudia_pana claudia_pana Buna dimineata, Ma numesc Pana Claudia, locuiesc in Ploiesti si m-am lovit de urmatoarea problema: Anul trecut (2009), in luna august ni s-a oprit ... (vezi toată discuția)
Contestare penalitati aplicate de asociatie AsociatiaMihaiViteazuTV1 AsociatiaMihaiViteazuTV1 Buna seara. Am dori si noi niste raspunsuri in legatura cu un caz din cadrul asociatiei noastre. Un locatar contesta penalitatile care i-au fost atribuite ... (vezi toată discuția)
Vecin care nu plateste intretinerea - caldura si apa calda oprite cetateanul cetateanul Buna ziua stimati avocati! Avem o mare problema in bloc: mai multi vecini, culminand cu o familie in special, nu isi platesc intretinerea, si din cauza ... (vezi toată discuția)