avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua, am câteva întrebări vă rog să mă ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua, am câteva întrebări vă rog să mă ajutați... ...

Bună ziua, am câteva întrebări vă rog să mă ajutați...
1.Din luna aprilie nu voi mai primi indemnizatia de crestere a copilului, se poate sa aplic pentru șomaj? Nu am posibilitatea de a ma întoarce la servici.
2.Șomaj in acest caz este plătit de către stat sau de către ultimul angajator?
3. Dacă am un apartament dat spre închiriere declarat la Anaf, mai pot primi șomajul?
Mulțumesc pentru răspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:31, 4 Martie 2021
1. Puteti beneficia de somaj , daca indepliniti conditiile urmatoare:
www.avocatnet.ro/forum/discu...

2. Plata indemnizațiilor de șomaj se face de catre stat.

3. Veniturile din cedarea folosinței bunurilor, conform art. 61 din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, nu pot fi cumulate cu indemnizatia de somaj, decat in situatia in care nu depășesc valoarea indicatorului social de referință al asigurărilor pentru șomaj și stimulării ocupării forței de muncă în vigoare în luna pentru care se face dovada.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare indemnizatie somaj felicia_albu@hotmail.com felicia_albu@hotmail.com daca sunt in somaj pot sa fiu presedinte de circumscriptie electorala in perioada alegerilor , sau trebuie sa-mi suspend indemnizatia de somaj =D> (vezi toată discuția)
Vreau sa infiintez un pfa. kraincevik kraincevik Buna seara, sunt in somaj si vrea sa infiintez un PFA. Imi afecteaza indemnizatia de somaj? (vezi toată discuția)
Somaj ivanvintilica ivanvintilica Lucrez la o soccietate comerciala,dar am fost anuntat ca se desfiinteaza postul si dupa un preaviz de 20 zile urmeaza sa intru in somaj.Concomitent lucrez si ... (vezi toată discuția)