avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1016 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,am o problemă cu asigurările sociale din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,am o problemă cu asigurările sociale din Austria ...

Buna ziua,am o problemă cu asigurările sociale din Austria și aș vrea să știu dacă mă poate ajuta cineva. Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Silviu85 , utilizator 12:38, 22 Martie 2022
Detaliati problema ca sa incercam un mic ajutor.
Am fost plecată sa am grija de o doamnă în Austria,eram in concediu de odihna eu avînd loc de muncă în România. Firma cu care am fost este din Austria. Au facut gewerbe,nu mi-au explicat ce implică acesta și au spus că toate dările către ei vor fi suportate de familia doamnei.Dupa 10 zile doamnă a murit iar eu am revenit în țară la locul meu de muncă.Nu am mai fost de atunci in Austria.Dupa ani(6-7)am primit o scrisoare ca datorez statului o sumă de bani pt asigurări sociale.Am luat legătura cu ei și mi-au spus că trebuia să închid gewerbele, eu nu am stiut nimic ,nu am fost anunțată de nimeni și am crezut ca daca nu am mai fost se ocupa firma de închiderea actelor. Am închis gewerbele dar am primit din nou scrisoare de la asigurări. Sumă este enormă. Eu am lucrat in tara și am plătit dările statului român, nu inteleg de ce trebuie să le plătesc lor pt ca nu am lucrat la ei. Sper ca ma puteti ajuta. Va mulțumesc!
Cornel Vasile a scris:

Detaliati problema ca sa incercam un mic ajutor.

Luati legatura pentru indrumari cu :
Mihaela Mădălina TULEU - Atașat pe probleme de muncă și sociale în Republica Federală Germania și Austria
Ambasada României în Republica Federală Germania
Dorotheenstraße 62-66, D-10117 Berlin, Germania
Tel.: +49 (0) 30-212 39 108
Fax: +49 (0) 30-212 39 399
Email: berlin.social@mae.ro
Ultima modificare: Joi, 4 Martie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc!
Bună ziua, sunt în aceeași situație ca și dvs. Ați rezolvat ceva?

61dorina a scris:

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna, locuiesc in germania, am facut scoala de cruce rosie in românia ... Laura paunescu Laura paunescu Buna,locuiesc in germania,am facut scoala de cruce rosie in ro.cu durata de 2ani.2000-2002.unde ma pot adresa pt recunoastere?.la birourile de recunoastere.din ... (vezi toată discuția)
Buna vreau sa plec cel puțin pentru o perioada in germania și ... 19108 19108 Buna Vreau sa plec cel puțin pentru o perioada in Germania și urmează sa lucrez cu acte in regula acolo. Ce trebuie sa știu și sa fac mai ales ca sunt ... (vezi toată discuția)
Se poate face contract de munca fără să-l semnez eu în germania Antonel1983 Antonel1983 Am lucrat la o firma în Germania și mi sa promis ca o sa am salariu de 2000 de euro și contractu de muncă nu lam semnat.. În fine eu am început lucru și ... (vezi toată discuția)