Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua! V a rog sa imi spuneti daca beneficiez de indemnizatia de crestere copil in urmatoarea situatie: incepand cu luna ianuarie 2010 am intrat in somaj, daca raman insarcinata si nasc in aceasata perioada de somaj beneficiez de indemnizatia de crestere copil? Am 14 ani vechime in munca si 7 ani vechime la ultimul loc de munca.Va multumesc anticipat si astept raspuns.
1. Pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa fi obtinut venituri profesionale supuse impozitarii.
2. Perioada de somaj indemnizat este perioada asimilata perioadei de obtinere a veniturilor profesionale supuse impozitarii.
3. Cat sunteti in somaj puteti intra in concediu de maternitate si CCC.
Cerificatele de concediu maternitate le prezentati la AJOFM local si apoi puteti beneficia de concediu CIC.