avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am primit o adeverinta din care rezulta o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am primit o adeverinta din care rezulta o perioada ...

Buna ziua,
Am primit o adeverinta din care rezulta o perioada de 6 ani fara 5 zile lucrati in grupa I. Mi se rotunjeste reducerea limitei de varsta de pensionare la 3 ani?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:38, 5 Martie 2021
Nu.
Doar cu 2 ani si 6 luni daca indepliniti conditia de stagoiu complet de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducerea varstei de pensionare mari29 mari29 Buna seara. Mama mea este nascuta in 22.10.1958. Angajata din oct. 1977 pana in 01.11.2009, la care probabil ca se aduna si perioada de somaj. Si-a depus ... (vezi toată discuția)
Reducerea varstei standard de pensionare pavellevap pavellevap In art 55 din proiectul legii pensiilor se prevede ca persoanele care au stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limnita de varsta cu reducerea ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa a ii-a modificat 2014 a legii nr. 380/2013 ContSters307950 ContSters307950 O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani. Legea pentru grupa a II ... (vezi toată discuția)