avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Te poate obliga angajatorul sa te vaccinezi anti-covid?
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Te poate obliga angajatorul sa te vaccinezi anti-covid?

Te poate obliga angajatorul sa te vaccinezi anti-covid?
Nu exista nicio baza legala în acest moment pentru asa ceva.
Ar fi și prematur sa fie lege în acest sens...
Si daca totusi se intampla?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu exista nicio baza legala în acest moment pentru asa ceva.
Ar fi și prematur sa fie lege în acest sens...

Se va întâmpla probabil cum este cu datele personale și GDPR când mergi la banca.
Nu ești obligat...

Rămâne insa de vazut pentru ca mai este mult pana departe...
Pana una alta, vaccinul nu rezolva mare lucru la nivel macro...
Trebuie sa scoată un vaccin sigur.
Ultima modificare: Duminică, 7 Martie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vaccinul anti-COVID nu este obligatoriu.

„Un angajator poate să ajungă la concluzia că dacă nu te-ai vaccinat, atunci poate că trebuie să respecți anumite restricții, mai mult decât colegii tăi care s-au vaccinat. Acest lucru este posibil”
[ link extern ]
Vaccinarea nu este obligatorie.
Gasiti aici informatii utile despre vaccinare: www.avocatnet.ro/cautare?q=o...
Puteti decide singur daca angajatorul va vrea raul sau nu.

Alte discuții în legătură

Buna seara,lucrez intr-un centru rezidential si am refuzat vaccinarea ... patryc74 patryc74 Buna seara,lucrez intr-un centru rezidential si am refuzat vaccinarea anti covid -19,este legal sa fiu pus pe o viitoare lista de disponibilizari din acest ... (vezi toată discuția)
Teste pe banii nostri? ! cum ar trebui să procedăm, dacă ni se cer teste, ... VioCostea VioCostea Bună ziua! Cum ar trebui să procedăm, dacă ni se cer teste, angajatilor de la spital, antigen la 3 zile sau pcr, la 7 zile, dacă nu suntem vaccinați? Ne ... (vezi toată discuția)
Zi libera vaccinare Roger25 Roger25 Salutare, M-am vaccinat anti-COVID cu doza 3 in data de 20.01, si as dori sa stiu daca aceasta zi trebuie luata obligatoriu in ziua vaccinarii, sau poate ... (vezi toată discuția)