Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Te poate obliga angajatorul sa te vaccinezi anti-covid?
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Te poate obliga angajatorul sa te vaccinezi anti-covid?

Nu exista nicio baza legala în acest moment pentru asa ceva.
Ar fi și prematur sa fie lege în acest sens...
Si daca totusi se intampla?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu exista nicio baza legala în acest moment pentru asa ceva.
Ar fi și prematur sa fie lege în acest sens...

Se va întâmpla probabil cum este cu datele personale și GDPR când mergi la banca.
Nu ești obligat...

Rămâne insa de vazut pentru ca mai este mult pana departe...
Pana una alta, vaccinul nu rezolva mare lucru la nivel macro...
Trebuie sa scoată un vaccin sigur.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vaccinul anti-COVID nu este obligatoriu.

„Un angajator poate să ajungă la concluzia că dacă nu te-ai vaccinat, atunci poate că trebuie să respecți anumite restricții, mai mult decât colegii tăi care s-au vaccinat. Acest lucru este posibil”
[ link extern ]
Vaccinarea nu este obligatorie.
Gasiti aici informatii utile despre vaccinare: www.avocatnet.ro/cautare?q=o...
Puteti decide singur daca angajatorul va vrea raul sau nu.