Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum scap de chiriasul asta in mod legal si fara ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum scap de chiriasul asta in mod legal si fara probleme ?

Buna ziua,

In 2019 ,am inchiriat apartamentul cuiva din alta localitate cu contract de inchiriere .

Mentionez ca am declarat la ANAF contractul

In contract scrie pe langa altele :
"la expirarea termenului contractual , contractul se poate prelungi cu acordul scris al ambelor parti , cu pastrarea sau re-negocierea clauzelor "
"contractul se incheie pe termenul de 6 luni"

Nu am mai semnat nimic , dupa 6 luni , am prelungit contractul verbal .

In contract perioada de preaviz este de 30 de zile pentru ambele parti - "propietarul sa anunte in scris locatarul cu 30 de zile anticipat, intentia sa de reziliere a contractului"

Cel mai important : se aplica sau nu "titlul executoriu" avand in vedere ca am prelungit doar verbal contractul si nu scris ?

Are si restante la chirie si intretinere , dar ma intereseaza doar sa scap de el .

Cum ma sfatuiti sa procedez ?
cozsmin2, utilizator
Daca ati acceptat plata chiriei, se considera ca ati prelungit in mod tacit contractul, asa ca trebuie sa il anuntati in scris sa paraseasca imobilul inchiriat in termen de 30 zile. Daca nu ati mai incasat nici o chirie, contractul este incetat de drept la implinirea celor 6 luni si puteti sa il evacuati.
Nu ati precizat esentialul daca pentru perioada extra contract ati perceput sau nu c/v chirie
Daca ati perceput chirie rezulta ca ati acceptat prelungirea contractului d elocatiune
In contractul de locatiune ati prevazut clauza pentru reziliere,neplata obligatii chirie+utilitati ?
Da, am primit chirie dupa cele 6 luni .

"In contractul de locatiune ati prevazut clauza pentru reziliere,neplata obligatii chirie+utilitati ? " - sincaer nu am acum contractul langa, mine , dar tin minte ceva de genul "chiriasul se obliga sa plateasca chiria si intretinerea" - deocamdata este in urma cu vreo 3 luni la chirie si la intretinere , acesta ete motivul pricipal pentru care vreau sa scap de el .

Inca o chestie , cum il anunt in scris sa paraseaca imobilul ? ii trimit o scrisoare pe adresa lui din buletin ? sau unde sta cu chirie ?

Prin SMS se pune ?
cozsmin2, utilizator
Trebuie sa aveti o dovada legala. De aceea trebuie sa ii trimiteti notificarea in scris cu confirmare de primire. Se poate trimite si prin executor judecatoresc sau prin avocat, care o si redacteaza. Insa verificati daca nu ati incasat o garantie, pentru ca aceasta foloseste tocmai pentru achitarea utilitatilor neplatite de chirias. Notificarea o trimiteti la adresa unde locuieste efectiv-adica la imobilul inchiriat.
Intreb pentru ca :

Scrisoare : poate sa zica ca nu a primit-o

Scris pe usa apartamentului : poate sa zica ca a rupt-o cineva ...

SMS e singurul care poate fi verificat de instanta chiar daca el isis sterge SMS-ul din telefonul lui ....

Decieu vreau sa evit situatia in care chriasul ar putea spune "pai nu am primit nicio notificare scrisa " - "scrisa" pt ca asa prevede in contract .

Intelegeti ? este posibil ca el sa nu vrea sa plece si sa aplelez la tribunal si acolo poate sa zica ceva de genul ,

Daca as avea o metoda verificabila ca l-am anuntat atunci el nu mai poate sa zica "nu domle nu m-a anuntat nimeni ..."
cozsmin2, utilizator