Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot recupera banii de la un chirias, chiar daca nu mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot recupera banii de la un chirias, chiar daca nu mai este valabil contractul?

Buna ziua,
Am inchiriat un apartament unui cetatean semnand un contract valabil pe 1 an. Dupa aproximativ 10 luni nu a mai facut plata chiriei, acum trecand un an si jumatate. A invocat tot felul de motive pentru a il mai pasui, iar eu crezand ca este de buna credinta am asteptat. Problema este ca acum nu mai am un contract valabil, iar singurele mele dovezi ca are o datorie la mine sunt mesajele SMS. Cum credeti ca pot proceda?
Va multumesc!
lucasenko, utilizator
Teoretic se poate daca a continuat locatiunea după data expirării contractului acesta e valabil operând prelungirea prin tacita relocatiune.Mergeti la un av pentru a analiza ce demersuri sunt indicate.
Aveți contract valabil pe 1 an, a operat tacita relocațiune, aveți sms-uri, poate recunoaște și el la interogatoriu, apreciez că aveți șanse să vi se admită o acțiune în răspundere civilă contractuală, fondată pe nerespectarea clauzelor din contractul de închiriere a locuinței!
Totodată, puteți denunța unilateral contractul și să solicitați evacuarea chiriașului!
Denuntarea unilaterala a contractului si solicitarea evacuarii este suficient daca o fac tot printr-un SMS?
Formulați o notificare, trimiteți-i-o prin serviciul poștal, cu confirmare primire și conținut declarat, îi apelați la instanță dacă nu pleacă!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Nu merge cu sms faceti frumos o notificare ca la carte o trimiteți prin posta cu confirmare de primire pt a putea fi folosită ca probă într-un eventual litigiu.