Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plata anticipata credit prima casa Raiffeisein
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plata anticipata credit prima casa Raiffeisein

Buna ziua, as dori sa va intreb daca este posibila plata anticipata a creditului Prima casa cu scurtarea perioadei de creditare fara a se plati dobanda aferenta pentru lunile "reduse" din contract, daca in contract este stipulat ca: "Imprumutatul poate rambursa creditul in avans partial/integral, daca notifica bancii intentia sa in prealabil, in scris, fara a se percepe comision de rambursare anticipata." Apoi la alt capitol este figurat: "La data rambursarii anticipate integrale, imprumutatul datoreaza si dobanzile acumulate de la data ultimei rate scadente pana la data efectuarii rambursarii anticipate, precum si oricare alte sume scadente si neachitate, datorate conform prezentului contract."

Va multumesc!
Adrian_R, utilizator
Trebuie sa respectati clauzele contractului pe care trebuie sa il cititi cu mare atentie, integral. Daca aveti nelamuriri, mergeti la unitatea bancara si solicitati lamuriri cu privire la acest aspect. Daca ceea ce vi se spune sa faceti nu rezulta din clauzele contractuale, conteaza ceea ce ati semnat.