Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce anume se intelege prin eroarea materiala intr-o ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ce anume se intelege prin eroarea materiala intr-o sentinta data ...

ce anume se intelege prin eroarea materiala intr-o sentinta data la fond
si va rog sa imi spuneti totodata daca o pot ataca prin contestatie in anulare

obiectul cauzei stabilire paternitate
Potrivit art. 442 alin. (1) din C. proc. civ., erorile sau omisiunile cu privire la numele, calitatea și susținerile părților sau cele de calcul, precum și orice alte erori materiale cuprinse în hotărârii sau încheieri pot fi îndreptate din oficiu ori la cerere.

Art. 111 alin. (6) din Regulamentul de ordine interioară al instanțelor judecătorești, prevede: „cererile de îndreptare a erorilor materiale (…) a hotărârii se soluționează completul care a pronunțat hotărârea a cărei îndreptare (…) se solicită”.

[ link extern ] /