Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rectificare/clarificare sentinta pronuntata acum zece ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Rectificare/clarificare sentinta pronuntata acum zece ani

Pentru o sentinta definitiva si irevocabila emisa acum 10 ani pot cere clarificarea ei (rectificarea ei) incat sunt unele puncte neclare chiar pentru avocati?
Risc astfel sa pierd ceea ce am castigat prin aceasta sentinta?
Multumesc.
Buna ziua,
Discutati cu un avocat care sa va sfatuiasca ce si cum dupa ce citeste sentinta.
Tot ce puteţi să mai faceţi acum, după atâta timp, este să solicitaţi îndreptarea erorilor materiale din cuprinsul sentinţei, desigur dacă este vorba despre erori materiale. Pentru orice altceva este mult prea târziu.
Erorile sau omisiunile cu privire la numele,calitatea si sustinerile partilor sau cele de calcul ,precum si orice alte erori materiale cuprinse in hotarari sau incheieri pot fi indreptate din oficiu sau la cerere.[Art.442(1)NCPC].Dar, dupa atata timp,hotararea si-a pierdut forta executorie prin prescriptie.