Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nerespectarea unei hotărâri judecatoresti
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Nerespectarea unei hotărâri judecatoresti

O persoana juridica nu respecta o hotărâre judecătorească rapasa definitiva. Fac plângere penala, se da clasare pentru ca nu s a opus executării, în schimb a executat hotărârea numai după plângere penala. Este adevărat ca 287 cp nu prezintă speță în care o persoana nu respecta o hotărâre. Punct. Dar acea persoana poate sa nu respecte hotărârea și sa nu pățească nimic pentru ca nu s a opus executării??? Eu ma refer efectiv la fapta:nu respecta o hotărâre. Multumesc
Ce anume nu respecta? daca se incadreaza la art. 287 lit. d-f c.p. este infractiune.
Am câștigat un proces, instanta a anulat pv și a dispus reîntoarcerea execuției silite. Nu da banii inappi

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ce anume nu respecta? daca se incadreaza la art. 287 lit. d-f c.p. este infractiune.

Ce spuneti dvs, nu e fapta penala in sensul legii.
Daca nu v-au dat banii inapoi, trebuia sa apelati la executor, nu sa faceti plangere penala.
Nerespectarea hotararii, acel articol din codul penal, presupune altceva.