avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nerespectarea unei hotărâri judecatoresti
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Nerespectarea unei hotărâri judecatoresti

O persoana juridica nu respecta o hotărâre judecătorească rapasa definitiva. Fac plângere penala, se da clasare pentru ca nu s a opus executării, în schimb a executat hotărârea numai după plângere penala. Este adevărat ca 287 cp nu prezintă speță în care o persoana nu respecta o hotărâre. Punct. Dar acea persoana poate sa nu respecte hotărârea și sa nu pățească nimic pentru ca nu s a opus executării??? Eu ma refer efectiv la fapta:nu respecta o hotărâre. Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:54, 8 Martie 2021
Ce anume nu respecta? daca se incadreaza la art. 287 lit. d-f c.p. este infractiune.
Am câștigat un proces, instanta a anulat pv și a dispus reîntoarcerea execuției silite. Nu da banii inappi

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ce anume nu respecta? daca se incadreaza la art. 287 lit. d-f c.p. este infractiune.

Ce spuneti dvs, nu e fapta penala in sensul legii.
Daca nu v-au dat banii inapoi, trebuia sa apelati la executor, nu sa faceti plangere penala.
Nerespectarea hotararii, acel articol din codul penal, presupune altceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neexecutarea hotararii judecatoresti piticu1968 piticu1968 Am castigat in instanta drepturi salariale impotriva angajatorului. Am solictat sa execute hotararea judecatoreasca si sa-mi plateasca suma hotarata de ... (vezi toată discuția)
Plangere penala prealabila redinciucconstantin redinciucconstantin Buna ziua.Am depus o plangere penala prealabila conform Art 287 al1 privind nepunerea in executare a unei hotarari judcatoresti definitive privind plata ... (vezi toată discuția)
Executare silita contsters111 contsters111 Hotararea judecatoreasca de reintegrare pe post poate fi pusa in executare prin Executor Judecatoresc? Ce poate face executorul judecatoresc ( in afara de ... (vezi toată discuția)