Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sunt magazin cu vanzare en detail.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sunt magazin cu vanzare en detail.

buna ziua ,
sunt magazin cu vanzare en detail .Statie peco .
am achizitionat carbune din lemn cu taxare inversa .
este corect si daca noi trebuie sa vindem tot cu taxare inversa ?
va multumesc .
george-neagu, moderator
Aplicati taxare inversa daca vindeti catre persoane inreg in scopuri de TVA. Conform art. 331 Cod Fiscal: Condiția obligatorie pentru aplicarea taxării inverse este ca atât furnizorul, cât și beneficiarul să fie înregistrați în scopuri de TVA conform art. 316.

Conform Cod Fiscal se aplică taxarea inversă:
b) livrarea de masă lemnoasă și materiale lemnoase, astfel cum sunt definite prin Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, republicată;

Conform Cod Silvic:

Materiale lemnoase - lemnul brut rotund sau despicat, chiar cojit și lemnul de foc sub formă de trunchiuri, butuci, crăci, vreascuri sau forme similare; cherestelele tivite și netivite, capetele și flancurile buștenilor; traversele din lemn pentru căi ferate, mangalul, lemnul ecarisat și lemnul cioplit; lemnul sub formă de așchii sau particule, rumegușul, tocătura provenită din lemn, coaja arborilor și resturile de lemn. Materialele lemnoase nu sunt bunuri divizibile.
Ioan Petru Butariu, Contabil