Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzarea de arbusti ornamentali si a arborilor ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzarea de arbusti ornamentali si a arborilor ornamentali

Buna ziua,
vanzarea de material saditor -ca arbusti ornamentali si arbori ornamentali intra sub incidenta masei lemnoase ? pentru aplicarea taxarii inverse?
Da.
Conform codului fiscal, art 331, alin 2, lit., b)
[ link extern ]
(2) Operațiunile pentru care se aplică taxarea inversă sunt:

b) livrarea de masă lemnoasă și materiale lemnoase, astfel cum sunt definite prin Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, republicată;

iar anexa la legea 46/2008, punct 21:
[ link extern ]

21. Materiale lemnoase - lemnul rotund sau despicat de lucru şi lemnul de foc, cheresteaua, flancurile, traversele, lemnul ecarisat - cu secţiune dreptunghiulară sau pătrată, precum şi lemnul cioplit. Această categorie cuprinde şi arbori şi arbuşti ornamentali, pomi de Crăciun, răchită şi puieţi; materialele lemnoase nu sunt bunuri divizibile.
Citiți și acest articol:
www.avocatnet.ro/content/art...