Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tulburarea linistii si ordinii publice - fapta nu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tulburarea linistii si ordinii publice - fapta nu exista daca e in spatiu privat?

Buna ziua!
Am o nelamurire..
Matusa mea are un conflict cu un vecin care, pe fondul consumului de bauturi alcoolice, ii jigneste/agreseaza verbal famlilia, frecvent. Toate jignirile (blesteme, injuraturi, gesturi obscene) au fost inregistrate audio-video. Desi s-a facut plangere, s-a propus clasarea cauzei penale deoarece fapta de care a fost acuzat, in speta, tulburarea linistii si ordinii publice, nu exista. Din referat, reiese ca faptul ca vecinul se manifesta astfel in curtea sa si nu in public.
Sa inteleg ca daca se afla pe propritatea lui, isi poate permite in continuare sa jigneasca/urle/denigreze in continuare? Chiar nu putem face nimic?

Mentionez ca o parte din vecini sunt rude cu matusa mea si posibil sa nu le fi luat declaratie considerand ca pot fi subiectivi, iar restul vecinilor (cei mai multi in varsta) nu se baga (de teama) .

Este adevarat ca o conditie pentru existenta infractiunii este tulburare a linistii si ordinii publice este ca aceasta se aiba loc intr-un loc public. De aceea, in mod corect, plangerea Dvs. a fost clasata. Pe de alta parte, insulta si calomnia nu mai exista in noul cod penal.
Avand in vedere faptul ca vecinul se adreseaza matusii Dvs. intr-o maniera injurioasa, singura cale care va este deschisa este o actiune civila, in care sa solicitati despagubiri pentru lezarea demnitatii. Chiar daca vecinii sunt rude cu matusa Dvs., ei pot fi martori la proces.
Vă mulțumesc frumos pentru răspuns!