Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am achizitionat anul trecut (in august ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am achizitionat anul trecut (in august 2020) o casa ...

Buna ziua, am achizitionat anul trecut (in august 2020) o casa (sunt unicul proprietar) al carei teren aferent curtii este in proprietatea Primariei Mun Bucuresti si pentru care platesc chirie la Administratia Fondului Imobiliar. Am depus actele la Primaria Sector 2 pentru a solicita atribuirea dreptului de proprietate pentru terenul aferent curtii si mi s-a rapsuns ca art. 27 alin 2^3 din Legea 87/2020 se aplica strict celor care au cumparat imobile conform Legii 112/1995. Asta desi Legea 87 nu contine nicio limitare in acest sens. Ma puteti ajuta va rog cu o opinie in acest sens, respectiv daca as putea beneficia de aplicarea Legii nr. 87/2020. Va multumesc mult
Vi s-a raspuns in mod eronat. Legea nu conditioneaza in acest fel ( "inclusiv" nu "exclusiv")
"(2^3) În cazul terenurilor aferente casei de locuit și anexelor gospodărești, precum și curții și grădinii din jurul acestora, care nu au fost cooperativizate, deținătorii sau moștenitorii acestora, inclusiv cei care au cumpărat imobilul potrivit prevederilor Legii nr. 112/1995 pentru reglementarea situației juridice a unor imobile cu destinația de locuințe, trecute în proprietatea statului, cu modificările ulterioare, pot solicita, la cerere, comisiei județene emiterea titlului de proprietate în condițiile prezentei legi, astfel:
...........................................
b) dacă terenul este în proprietatea statului sau a unităților administrativ-teritoriale și persoanele solicitante au calitatea de proprietari ai construcțiilor;"
Buna ziua, Care este terenul aferent constructiei conform art. 24, Legea 87/2020,( terenul aferent constructiilor edificate de fostele asociatii intercooperatiste)?
Va multumesc!