avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua ..din ce am citit si inteles ..s a rezolvat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua ..din ce am citit si inteles ..s a rezolvat fara consecinte ...

Buna ziua ..din ce am citit si inteles ..s a rezolvat fara consecinte nu?
,,Solutia pe scurt: În baza art. 318 alin. 15 C.proc.pen., admite cererea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 Bucure?ti . Dispune confirmarea soluţiei de renunţare la urmărirea penală dispusă prin ordonanţa nr. 2139/P/2020 din data de 01.02.2021 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 Bucure?ti cu privire la săvâr?irea infrac?iunii de furt, faptă prev. de art. 228 alin. 1 C.pen., constatând legalitatea şi temeinicia acesteia. În baza art. 275 alin. (3) C. proc. pen., cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, astăzi, 11.03.2021.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 11.03.2021
Da, in sensul ca renuntarea la urmarirea penala reprezinta o solutie de netrimitere in judecata. Este insa nevoie sa verificati daca in ordonanta mentionata in hotarare, procurorul a instituit in sarcina Dvs. anumite obligatii precum: prestarea unei munci neremunerate in folosul comunitatii pe o perioada intre 30 si 60 de zile, repararea pagubei produse, s.a. Nu neglijati acest aspect.
Eu acest lucru l am verificat pe net..deoarexe nu m am putut prezenta si am trimis cerere pt judecata in lipsa..restul ordonatei unde o pot verifica..multumesc..cred ca daca ar fi mai multe mi sa r fi pus tot mie si gen cheltuielile de judecata nu?totusi aveti idee cum pot afla toste detaliile multumesc frumos

Cabinet de avocat "Elena Viorica Mavhima" a scris:

Da, in sensul ca renuntarea la urmarirea penala reprezinta o solutie de netrimitere in judecata. Este insa nevoie sa verificati daca in ordonanta mentionata in hotarare, procurorul a instituit in sarcina Dvs. anumite obligatii precum: prestarea unei munci neremunerate in folosul comunitatii pe o perioada intre 30 si 60 de zile, repararea pagubei produse, s.a. Nu neglijati acest aspect.

Nu gasesc aceasta ordonanta nr
2139/P/2020 pe net
.daca ma putrti ajuta?
Ioanaaurorofa a scris:

Eu acest lucru l am verificat pe net..deoarexe nu m am putut prezenta si am trimis cerere pt judecata in lipsa..restul ordonatei unde o pot verifica..multumesc..cred ca daca ar fi mai multe mi sa r fi pus tot mie si gen cheltuielile de judecata nu?totusi aveti idee cum pot afla toste detaliile multumesc frumos

Cabinet de avocat "Elena Viorica Mavhima" a scris:

Da, in sensul ca renuntarea la urmarirea penala reprezinta o solutie de netrimitere in judecata. Este insa nevoie sa verificati daca in ordonanta mentionata in hotarare, procurorul a instituit in sarcina Dvs. anumite obligatii precum: prestarea unei munci neremunerate in folosul comunitatii pe o perioada intre 30 si 60 de zile, repararea pagubei produse, s.a. Nu neglijati acest aspect.



Programati-va la arhiva penala a Judecatoriei sectorului 2, indicati numarul de dosar, studiati-l si vedeti ce scrie in ordonanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In urma conducerii sub influenta alcoolului cu o alcoolemie de ... Sp9501 Sp9501 In urma conducerii sub influenta alcoolului cu o alcoolemie de peste 0,8, in urma hotararii judecatoresti,mi sa confirmat renuntarea la urmarirea penala ! ... (vezi toată discuția)
Buna seara anul trecut am condus o mașina fără sa am permis ... Anto Elvis Anto Elvis Buna seara anul trecut am condus o mașina fără sa am permis , m-au oprit poliția și mi-au făcut dosar , am avut proces și nu m-am prezentat din cauza ca ... (vezi toată discuția)
Aflare stadiu Mirricca Mirricca Buna ziua, am un dosar penal datorita faptului ca am condus sub influenta bauturilor alcoolice pe data de 19.12.2016 fiind testat cu aparatul a rezultat 0.52 ... (vezi toată discuția)