Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Alegerea dintre PFI/PFA/SRL la prestări-servicii - ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Alegerea dintre PFI/PFA/SRL la prestări-servicii - job angajare

Bună ziua. Am găsit un job, la care angajatorul îmi impune condiție de angajare ca eu să dețin un PFA/PFI/SRL și să facem un contract de prestări de servicii.

Am câteva întrebări.
1. Activitățile mele se contează ca și vechime în muncă?
2. La un salariu de 7000 brut, trebuie să mai plătesc eu impozite / asigurări sociale / pensii / sănătate deoarece dețin firmă?
3. De ce primesc 7000 brut, dacă eu teoretic nu sunt angajat? Pe ce plătește firma taxe pe mine?
4. Care este cel mai avantajos lucru pentru mine? PFA/PFI sau SRL?
Mulțumesc!
Pentru niciuna din forme (PFA sau SRL) beneficiarul cu care veti incheia acel contract de prestări de servicii si pentru care veti presta conform comenzilor date de el, nu va plati impozite el pe firma lui, pentru venitul brut pe vi-l va plati in contul bancar in baza facturilor date de dumneavoastra, ci doar dumneavoastra veti plati pe firma dumneavoastra.
Activitățile se contează ca și vechime în muncă doar daca veti plati personal la stat contributia la pensie.
Daca aveti acte de studii sau calificare in domeniul in care va veti autoriza ca pfa, mergeti mai departe cu aceasta forma. Altfel, numai cu srl microintreprindere cu asociat unic, platitoare de impozit pe venit 3%.

george-neagu a scris:

Pentru niciuna din forme (PFA sau SRL) beneficiarul cu care veti incheia acel contract de prestări de servicii si pentru care veti presta conform comenzilor date de el, nu va plati impozite el pe firma lui, pentru venitul brut pe vi-l va plati in contul bancar in baza facturilor date de dumneavoastra, ci doar dumneavoastra veti plati pe firma dumneavoastra.
Activitățile se contează ca și vechime în muncă doar daca veti plati personal la stat contributia la pensie.
Daca aveti acte de studii sau calificare in domeniul in care va veti autoriza ca pfa, mergeti mai departe cu aceasta forma. Altfel, numai cu srl microintreprindere cu asociat unic, platitoare de impozit pe venit 3%.

Deci să înțeleg că eu primesc 7.000 lei lunar în mănă, (transfer bancar) din care, va trebui să-mi plătesc personal din cei 7.000 lei, taxele? (Pe venit, CASS, CAS, pensie?)

Ce îmi recomandați să înființez ca să rămăn cu cât mai mulți bani în mănă? PFA, PFI, SRL? (Detin studiile de specialitate în domeniul unde doresc să mă angajez.)
mihaistef, utilizator
Deci să înțeleg că eu primesc 7.000 lei lunar în mănă, (transfer bancar) din care, va trebui să-mi plătesc personal din cei 7.000 lei, taxele? (Pe venit, CASS, CAS, pensie?)

Da.

Ce îmi recomandați să înființez ca să rămăn cu cât mai mulți bani în mănă?PFA, PFI, SRL?

SRL.
Dar nu curge vechimea in munca si nu veti avea asigurare de sanatate.
PFA, PFI - suma care va intra in cont, din care se scad cheltuielile deductibile, e asimilata salariului, si veti plati taxele aferente unui salar - mai putin pensia, unde puteti opta sa platiti suma aferenta minimului pe economie. In schimb, aveti contablitate in partida simpla, si, foarte important, puteti accesa toti banii cand doriti.
SRL - suma care va intra in cont se considera venit al firmei. Dumneavoastra puteti figura ca angajat, si va puteti angaja cu ce salariu doriti (de exemplu minimul pe economie), platind taxele raportate la acest salariu. Restul de bani ii puteti accesa ca dividende, platind un impozit mai mic. Ca dezavantaj, contabilitatea e mai complicata, si accesul la restul de bani e mai complicat - nu puteti retrage dividende cand vreti, si nu puteti cheltui banii din SRL cand vreti - de exemplu nu puteti merge diseara la restaurant si sa achitati nota de plata cu banii din contul SRL-ului, decat daca inregistrati mai apoi bonul ca si cheltuiala, cheltuiala care trebuie sa fie justificata, altfel va incadrati la evaziune fiscala.

Ca si beneficii financiare, intr-adevar, SRL e castigator. Dintr-un salariu brut aprox 40% sunt taxe si impozite. In scenariul in care nu inregistrati nicio cheltuiala, in cazul unui PFA platiti 40% din cei 7000 la stat. In cazul unui SRL, daca va angajati cu minimul pe economie, platiti 40% din ~2230 lei, iar restul sumei o scoateti din firma ca dividende, unde platiti 5% impozit si, daca depasiti un anumit plafon, mai platiti si cotizatie la sanatate. Insa atentie, dividendele se pot scoate doar o data pe an (daca retin bine), asta inseamna ca anul asta va descurcati cu un net de ~1600 lei (aferent minim economie) si diferenta o scoatei din firma abia la anu'.
pop_m, utilizator
"Angajatorul" de care vorbiți, nu mai este angajator, este partener de afaceri. Ca PFA, etc., sunteți propriul dvs. stîpân, cu avantaje și dezavantaje. Aveți mai multă flexibilitate în gestionarea veniturilor. Dar, dacă vă înbolnăviți de pildă, nimenea nu vă plătește concediu medical, ci dvs.; dacă vreți.

În mare, din banii încasați, vă plătiți cheltuielile cu casa, mașina, activitatea, specializare, excursii, dacă pot fi considerate ca pregătire profesională, etc. Dacă vreți, vă faceți și salariu, la care plătiți toate angaralele. Dacă nu vreți, puteți cheltui până la ultimul bănuț, presupunând că nu vă veți înbolnăvi niciodată, nu veți avea nevoie de pensie fiindcă veți fi activ până la moarte - de pildă dați colțul fiindcă vă cade în cap un ghiveci de flori când intrați la bloc :) -.

Observați diferența: persoana fizică mai întâi plătește impozit pe venit, și abia din ce rămâne își plătește facturile, pe când persoana juridică mai întâi își plătește facturile și, doar pe ce rămâne, plătește impozit.

Decizia vă aparține!