Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vreau sa comercializez materialul lemnos dobandit prin ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vreau sa comercializez materialul lemnos dobandit prin exploatare din propria padure

Buna ziua,

Sunt proprietarul unei cantitati de masa lemnoasa, nuc, dobandite prin exploatare din propria padure. Pentru a aduce plus valoare materialului, am decis sa il prelucrez in cherestea. Operatiunile de taiere busteni si transformare in cherestea, le-am facut cu o firma specializata in exoploatari. Acum apare o problema, vreau sa comercializez materialul iar unii din clienti sunt din afara tarii si anume Germania, Franta si Norvegia (cea din urma nefiind membra UE). Cine ma poate ajuta sa stiu de ce documente am nevoie pentru a putea livra cherestea catre acesti clienti eu fiind persoana fizica in Romania iar ei persoane juridice in tarile lor? Multumesc!

george-neagu, moderator