Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am un contract de inchiriere aferent unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am un contract de inchiriere aferent unui spatiu comercial. ...

Buna ziua!
Am un contract de inchiriere aferent unui spatiu comercial. Chiriasul a intarziat cu plata chirieie 2 luni de zile, asta in conditiile in care intre noi s-a semnat un act aditional prin care ne-am inteles ca aceasta chirie este injumatatita in aceasta perioada de pandemie. Doresc sa ma sfatuiti prin ce motiv si cale legala il pot evacua pe chirias din spatiul meu, proptietate privata cuparat pe persoana fizica. Astept un raspuns. Multumesc
Notificati chiriasul prin intermediul executorului judecatoresc, punandu-i in vedere să elibereze si sa predea liber imobilul in termen de cel mult 30 de zile de la data comunicării notificarii.
In cazul in care nu se conformeaza, va adresati instantei de judecata si solicitati evacuarea in baza procedurii speciale
prevazuta de noul cod civil.
Cererea de evacuare se judeca de urgenta, in camera de consiliu iar hotararea de evacuare este executorie
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat