Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Nu imi este clar in ce consta aceasta noua recalculare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Nu imi este clar in ce consta aceasta noua recalculare si cum ...

Nu imi este clar in ce consta aceasta noua recalculare si cum poate afecta pensia aflata in plata. Va multumesc.
In primul rand se va schimba formula de calcul.
Pensia in plata poate fi afectata prin faptul ca poti sa ramai cu acelasi cuantum de pensie cativa ani.
Mai concret, vor fi persoane (o minoritate)care nu vor primi nicio majoare cativa ani, iar altele (o majoritate)vor primi acesle majorari.
D-le Carp , in aceeasi linie cu initiatorul topicului , aveti idee ce recalculeaza acum ? ce fac efectiv ? Daca nu pastreaza legea 127 , alta lege nu au , atunci ce Doamne-iarta-ma recalculeaza ? Nu pot face calcule privind o lege viitoare , ar fi absurd , daca nu va trece de Parlament ? nu poti pune carul inaintea boilor ... Si d-na ministru Turcan spune ca se vor recalcula peste 5 mil de pensii , deci TOATE pensiile aflate in plata , acum , nu dupa ce vor elabora alta lege . E extrem de frustrant pentru noi ca nu face decat sa mermeleasca un raspuns ( chiar cand e intrebata direct ) in loc sa spuna clar cu ce se ocupa asa intens casele de pensii . Prea se joaca toti cu soarta noastra , trebuie sa avem informatii la ce sa ne asteptam...
CHKa, utilizator
Din ceea ce se spune recalcularea se va face pe o alta lege.
Se spune că în aproximativ o săptămână și jumătate au fost evaluate la nivelul întregii țări aproximativ 160.000 de dosare de pensii.
Nu se spune ce sa intelegem noi prin aceasta evaluare.
Asa ca intelege fiecare ce poate.
Mai multe nu stiu.
Nu se spune nimic concret.
Nu s-a lansat nicio dezbatere publica despre o noua lege a pensiilor publice.
Eu asa cred ca era normal.
Vom vedea.
Ma tem ca la fiecare legislatura prin schimbarea majoritatii in parlament se va veni cu o noua lege a pensiilor publice, asa cum s-a intamplat cu legea 127/2019 din care au intrat in vigoare doar cateva articole.
Eu am luat deja in calcul faptul ca nu voi mai beneficia de nicio majorare cativa ani, poate 10, poate si mai mult.
Acest lucru se va datora schimbarii formulei de calcul.
Carp Mircea, utilizator
E adevarat ca au acum o majoritate parlamentara , dar , pe o lege atat de sensibila cum e o noua lege a pensiilor , pot fi siguri ca va trece fara nici o modificare ? Eu nu cred ... Simpla promisiune ca vor elimina inechitatile , mie - una - nu-mi ajunge ... Faptul ca nu e nimic pus in dezbatere publica , nimic in Parlament , dar deja s-au apucat de facut calcule , e extrem de descurajant si nelinistitor . Si te face sa banuiesti ca viitorul nostru trage in negru-inchis ... Oricum , nu-i suspectez ( pe acestia sau pe altii ) de bune-intentii , chiar deloc ...