Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... In cazul lucrului de acasa, angajatorul are obligatia ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

In cazul lucrului de acasa, angajatorul are obligatia de a asigura ...

In cazul lucrului de acasa, angajatorul are obligatia de a asigura echipamentele necesare (calculator) sau angajatul trebuie sa si le asigure prin mijloace proprii ?
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
q) să asigure echipamente de muncă fără pericol pentru securitatea şi sănătatea lucrătorilor;
Calculatorul este echipament de munca, necesar pentru desfasurarea activitatii.