Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara! Care sunt prevederile legale care dau ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara! Care sunt prevederile legale care dau dreptul administratorului ...

Bună seara! Care sunt prevederile legale care dau dreptul administratorului de bloc să refuze incasarea cheltuielilor la întreținere pe motiv că nu plătesc lucrări făcute fără a se prezenta facturi legale membrilor asociației de locatari? Am cerut explicații în scris și nu mi s-a răspuns
Cereti explicatii presedintelui, nu administratorului.
Faceti asta in baza prevederilor art. 28 din Legea 196/2018.
Nu raspunde... faceti plangere la primarie- compartiment specializat si in plangere cereti si verificarea situatiei financiare a asociatiei.
in paralel cu cererea contestati si lista de plata.

ART. 28
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul să fie informați în legătură cu toate aspectele ce
privesc activitatea asociației, să solicite în scris și să primească copii după orice document al
acesteia. Proprietarii care solicită copii după documentele asociației de proprietari vor suporta
costul de multiplicare a acestora.
(2) În vederea bunei informări a proprietarilor, asociația de proprietari amplasează la loc vizibil
un avizier la care sunt afișate documente, în conformitate cu prevederile prezentei legi.
(3) Proprietarii din condominii au dreptul să primească explicații cu privire la calculul cotei de
contribuție la cheltuielile asociației de proprietari și, după caz, să o conteste în scris în termen de
10 zile de la afișarea listei de plată. Președintele asociației de proprietari este obligat să răspundă,
în scris, la contestație în termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4) În cazul în care președintele sau administratorul nu ia toate măsurile necesare în scopul
facilitării accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociației
de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv
și cenzorul/comisia de cenzori. În situația nesoluționării sau a soluționării necorespunzătoare a
solicitărilor notificate în termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa
compartimentelor prevăzute la art. 10.
Administratorul de imobil este obligat sa primeasca si sa inregistreze in evidentele contabile,orice suma depusa de catre proprietari
Si dv ca proprietar va revine obligatia sa achitati integral suma impusa in lista de plata,inclusiv cote comune
Administratorul de imobil poate percepe suma data de dv si sa inregistreze distinct pe natura de obiect,urmand sa evidentieze conturi achitate si eventual conturi descoperite unde urmeaza sa achitati
Daca nu achitati in termenul stabilit sumele impuse in lista lunara de plata,riscati ca asociatia de proprietari sa aplice penalitati ceea ce va obliga la efort financiar sporit
Daca aveti suspiciuni asupra temeiniciei si legalitatii sumelor impuse in lista de plata intretinere lunara,aveti dreptul legal,sa formulati contestatie la presedinte in termen de 10 zile de la afisarea listei de intretinere
Presedintele de asociatie are obligatia legala sa raspunda la contestatie in termen de 10 zile
Mulțumesc Ionuț Ion, dar am făcut cerere la președinte în scris să-mi prezinte copii după facturi legale inclusiv actele de alegere a comitetului de bloc și a cenzorului care practic nu au fost aleși în ședințele asociației de locatari și nu am primit raspuns nici după 30 zile. Întrebarea mea este simplă, în ce bază legală iși permit să-mi refuze plata întreținerii către instituțiile statului, care este o obligație cetațenească?
Mulțumesc ynocenta, este un răspuns mai complet. Eu vreau să-mi platesc taxele la instituțiile statului ca orice român de bună credință, dar am fost refuzat. Întrebarea este simplă, baza legală de refuz? Celelalte cheltuieli comune nu sunt justificate legal prin facturi, contracte, etc. deși am cerut în scris la președinte și nu mi-a răspuns nici după 30 zile
ynocentta te rog răspunde-mi la ultima întrebare având în vedere că ești o persoană care știe multe despre acest subiect, respect