avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Buna ziua , in incheierea unei succesiuni notarul a transmis plata ce trebuie efectuata. Va rog sa imi spuneti ce se poate face daca onorariul cerut ni se pare foarte mare.
Ultima modificare: Marți, 16 Martie 2021
Alexandra1421, utilizator
depinde si ce valoare are mostenirea.
Nu ati intrebat inainte care sunt costurile ?
Am intrebat mi s-a spus estimativ un pret si acum este de 3 ori mai mult.

Ultima modificare: Marți, 16 Martie 2021
gi-jane2, moderator
Asa ceva nu este in regula.
Sesizati Camera Notarilor Publici.
Daca era vorba de 200-300 lei era altceva...

Alexandra1421 a scris:

Am intrebat mi s-a spus estimativ un pret si acum este de 3 ori mai mult.




Dacă ați întrebat estimativ, fără ca notarul sa fi vazut actele, este normal sa fie asa.
Multe persoane insistă să li se spună un pret estimativ, in conditiile in care nu oferă un minimum de informații.
Turismul notarial din birou in birou (încurajat chiar și aici pe forum) pentru a lua preturile, insistențele clienților ("si cam cât? Dar asa estimativ? Dar in mare?"), fac ca notarul sa nu calculeze exact și cu minuțiozitate, decât atunci când clientii sunt determinați să dezbată efectiv succesiunea.
Apoi depinde si de bunurile din masa succesorala si de plata impozitului către stat, daca succesiunea nu a fost dezbătută în termen de 2 ani de la deces.
Camera Notarilor nu are ce sa va faca. Este dreptul fiecărui notar să își stabilească onorariul.
Ultima modificare: Marți, 16 Martie 2021
raluk0207, utilizator
Când mergi cu actele la notar trebuie sa îți spună costurile.
O.succesiune nu se deschide fara acte.
Ppate fi ceva nou și mi-a scăpat mie dar îmi vine greu sa cred ca nu se discuta cu actele în fata la.notar.
Probabil a fost un notar care a vrut sa va ia cazul și de aceea v-a dezinformat.
La.costul. real ati fi refuzat.

Ce sumă a spus inițial.si cât a fost costul.final?

Am avut și eu situații cu diferențe de 1000 lei și 1500 lei fata de costul inițial.
Clientul insa a acceptat.
Daca un avocat cere 1500 lei in plus...oamenii sar în sus...

Se va analiza de comisia de disciplina daca suma era.pe.minimum notarial sau ce a fost de fapt.
În ce oraș a avut loc aceasta fapta reprobabila?
Este bine ca oamenii sa stie.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire luculus luculus Buna ziua As dori sa aflu un pret aproximativ pentru o dezbatere de mostenire. Valoarea mostenirii este de cca. 100.000 lei (apartament 2 ... (vezi toată discuția)
Mosteniri,succesiuni rita1 rita1 Suntem 3 surori,parintii au murit acum 15,respectiv 8 ani,nu s-a facut succesiunea si doresc unele lamuriri: -Daca se mai poate face succesiunea si daca ... (vezi toată discuția)
Calculul taxei notariale pt mostenire astip astip Am mostenit 5000 de metrii patrati de teren intravilan, de la tatal meu decedat acum 4 luni. E inca teren viran undeva la marginea orasului. Cu titlu ... (vezi toată discuția)