Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... broker de asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

broker de asigurari

Care sunt pasii de urmat in infintarea unei firme de intermediere asigurari(rca,casco .asigurari locuinte)
Pentru a obtine autorizatia Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor,un broker trebuie sa indeplineasca unele conditii:
-sa fie persoana juridica avand denumirea "broker de asigurare"
-capital social a carui valoare nu poate fi mai mica decat minimul legal si actualizat prin normele CSA
- sa aiba ca obiect de activitate numai activitatea de broker de asigurare si/sau reasigurare
-sa aiba in vigoare un contract de raspundere civila
-sa nu fi fost declarat anterior in faliment si sa nu faca obiectul unei proceduri de reorganizare judiciara si/sau de faliment la data solicitarii autorizarii
-sa aiba personal angajat care sa corespunda tuturor cerintelor profesionale
Acestea sunt reglementate prin Legea nr.32/2000.
In completare la legea 32/2000 mai sunt si:
ORDIN nr. 3110 din 16 decembrie 2004 pentru punerea in aplicare a Normelor privind autorizarea brokerilor de asigurare si/sau de reasigurare; EMITENT: COMISIA DE SUPRAVEGHERE A ASIGURARILOR, PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL NR. 1243 din 23 decembrie 2004 si Directiva 2002/92/CE privind intermedierea de asigurari .