Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Cum pot radia o ipoteca insrisa in cartea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Cum pot radia o ipoteca insrisa in cartea funciara, ...

Buna ziua! Cum pot radia o ipoteca insrisa in cartea funciara, din cauza ca am fost garant la o SC ( radiata de la REG. COM IN ANUL 2017) care a avut credit la BANKCOOP .Banca care nu mai exista. Am trimis o solicitare catre lichidatorii bancari care s-au ocupat de Bankcoop si au spus ca nu pot elibera nici un fel de act juridic. Ce ma sfatuiti sa fac pentru a scapa de acesta sarcina din cartea funciara a imobilului?
ANCPI s-a pronuntat cu privire la aceasta speta in sensul ca ipoteca in favoarea Bankcoop se va radia pe baza sentinței civila nr. 6174/05.11.2019 pronuntata de Tribunalul Bucuresti in dosarul nr. 137/3/1999 ramasa irevocabila prin decizia nr. 175/2020 pronuntata in dosarul nr. 6704/2/2019, prin care s-a aprobat raportul final, s-a efectuat descarcarea de gestiune a lichidatorului si s-a declarat inchisa procedura insolventei Bankcoop, precum si pe baza raportului final aprobat prin aceasta sentinta. Puteti face rost de ambele acte de la arhiva Tribunalului Bucuresti.
Multumesc!
daca o afirmati, ne puteti sprijini cu o sursa de identificare a modului in care ANCPI s-a pronuntat cu privire la aceasta speta ?
ca inchiderea procedurii la Bankcoop si deciziile aferente nu sunt decat probe in dosarul prin care i se cere instantei sa complineasca un consimtamant al unei societati defuncte
Este vorba de minuta sedintei reprezentantilor UNNPR si ANCPI din data de 09.08.2021. Speta s-a solutionat in acelasi mod si printr-o minuta a unei sedinte anterioare, al carui numar nu mi-l aduc aminte acum. Conform art.22, alin. (13) din Legea nr.7/1996 privind cadastrul si publicitatea imobiliara republicata, cu modificarile si completarile ulterioare solutiile consemnate in minutele de sedinta, sunt obligatorii pentru notarii publici si personalul de specialitate din oficiile teritoriale (ale ANCPI), de la data comunicarii lor, cu privire la modul de solulionare a situatiilor juridice analizate si sunt urmate concomitent de emiterea deciziilor prevazute la alin. (12).
Din pacate, nu toate minutele sunt disponibile online, ci doar unele, pe site-urile unor OCPI-uri - aceasta nu apare nicaieri, dar daca imi lasati o adresa de email v-o pot transmite.

Va redau in continuare continutul minutei (in care puteti observa argumentele juridice care au dus la adoptarea deciziei), cu scuzele de rigoare pentru forma continutului, este preluat dintr-un pdf scanat prost, asa ca multe cifre si litere sunt inlocuite aiurea, dar cred ca puteti descifra continutul:

Domnul notar public OANA CLAUDIU OLMAN din cadrul Camerei
Notarilor Publici Alba - Iulia solicit5 formularea unui punct de vedere cu privire
la punctuf de vedere emis de ANCPI prin adresa nr. 1521t4.01.202L cu privire
la modalitatea de radiere a unui drept de ipotecd inscris in favoarea unei
***
in urma analizei situaliei prezentate, reprezentanlii ANCPI precizeaz5
urm5toarele:
Din verificdrile efectuate rezult5 cE la data prezentei au fost solulionate
lucr5rile menlionate, cu exceplia dosarului nr.2539312021 inregistrat la BCPI
Buftea, in care a fost emis un referat de completare.
persoane juridice radiate din Registrul Comertului ca urmare a inchiderii
procedurii insolvenlei.
Se adreseaz5 rug5mintea de a i se oferi sprijinul in demersul de a oferi
clienlilor consiliere clar5 din punct de vedere juridic cu privire la modalitatea de
radiere, in prezent, a unui drept de ipotec5 inscris in cartea funciart in favoarea
BANKCOOP SA, societate aflat5 p6n5 in anul 2019 in procedura insolvenlei 9i
fa!5 de care instanla a aprobat rapoftul final de activitate, a declarat inchisd
procedura insolvenlei, a desc5rcat lichidatorul acesteia de orice obligatie 9i a
dispus radierea ei din Registrul Comertului prin sentinta civilS nr.
6t74105.Lt.2019 a Tribunalului Bucuregti rimas5 definitiv5 prin decizia nr.
17s12020.
Situalia de fapt pentru care se soliciti opinia este urm5toarea:
In cartea funciar5 a unui imobil situat administrativ in judelul Alba s-a
intabulat, in partea a III-a (sarcini) printr-o incheiere a BCPI competent din
data de 19.10,1993, un drept de ipotecd in favoarea BANKCOOP SA Sucursala
lud. ALBA. Un client se prezintS la biroul notarial in luna martie 2021 si solicitfi
o consultatie juridici in vederea radierii acestui drept de ipotecS. in urra
verific5rilor intreprinse, se observi c5 aceast5 societate a fScut obiectul unei
proceduri de insolvent5 care s-a finalizat prin radierea din registrul comertului la
data de 12.11.2019 incet6ndu-si, astfel, existenta juridicS.
Lu6nd la cunogtin!5 de adresa ANCPI nr. LS2lt4.}l.ZOZI care a fost
transmis5 tuturor birourilor notariale 9i tuturor birourilor de cadastru 9i carte
funciar5 din lar5 odat5 cu transmiterea minutei sedintei din data de 13.04.202t
la care au pafticipat reprezentantii ANCPI gi ai UNNPR (adresd care constituie
anexa nr. 3 la aceast5 minut5), s-a recomandat clientului sE se adreseze
biroului de cadastru si publicitate imobiliar5 competent 9i si solicite radierea
dreptului de ipotec5 in temeiul art. 885 alin. 2 teza a II-a Cod civil.
De asemenea, se menlioneaz5 cE a fost consulat 9i registratorul biroului
competent cu privire la adresa emis5 9i s-a concluzionat cE nu existi cadrul
legal pentru a se pune in aplicare argumentalia din adresa ANCPI, mai ales cE
aceasta a fost emis5 doar c5tre OCPI Dolj.
Astfel, s-a considerat cE este necesar ca aceast5 spe!5 sE fie supus5 din
nou atenliei comisiei formate din reprezentanlii ANCpI 9i reprezentanlii UNNpR
gi se solicit5 emiterea unei minute, respectiv a unei decizii obligatorii in care sE
fie stabilit5 modalitatea de radiere a unei ipoteci inscrise in favoarea unei
persoane juridice care nu mai are capacitate de folosint5.
Notarul public sustine punctul de vedere al ANCpI din adresa menlionat5
mai sus, respectiv faptul cE ,,in prezent radierea dreptutui de ipotecd se va
efectua potrivit conform art. BB5 atin. 2 teza a II-a din codul civil in baza
sentinlei c'v'le 6174/05.11.2019 a Tribunalului Bucuregti'i luSndu-se in
considerare 9i urmStoarele aspecte:
Potrivit art. 205 alin. (1) cod civil persoanele juridice care sunt supuse
inregistrdrii au capacitatea de a avea drepturi gi obtigalii de la data inregistrdrii
/or. conform art. 209 alin. (1) cod civil, persoana juridicd $i exercitd drepturile
,<* *
in urma analizei situaliei juridice prezentate 9i a inscrisurilor comunicate
in copie, Comisia reline urmdtoarele:
in spela prezentat5, BANKCOOP - Banca GeneralS de Credit 9i Promovare
S.A. a fost radiati din Registrul Comerlului ca urmare a inchiderii procedurii
gi indeplinegte obligaliile prin organele sale de administrare, de la data
constituirii lor. De asemenea, art. 244 Cod civil prevede cazurile de incetare a
persoanei juridice, respectiv, persoana juridici inceteaz5 prin constatarea ori
declararea nulitdtii, prin fuziune, divizare totald, transformare, dizoluare sau
desfiinlare ori printrun alt mod prevdzut de actul constitutiv sau de lege. in
baza art. 251 Cod civil persoanele juridice supuse inregistrdriiinceteazd la data
radierii din registrele in care au fost inscrise.
Fa!5 de persoana juridic5 BANKCOOP SA, persoand juridic5 infiinlat5 in
baza Legii nr. 31/1990, instanla de judecat5 a dispus inchiderea procedurii
falimentului 9i radierea din registrul comerlului in temeiul art. 132 alin. (2) din
Legea nr. 85/2006 conform c5ruia, o procedurd de faliment va fi inchisd atunci
cdnd judecdtorul-sindic a aprobat rapoftul final, cind toate fondurile sau
bunurile din averea debitorului au fost distribuite gi cdnd fondurile nereclamate
au fost depuse la bancd. in urma unei cereri a lichidatorului, judecdtorul-sindic
va pronunla o sentinfd, fnchizdnd procedura, iar in cazul persoanelor juridice
dispundnd gi radierea acestora.
Conform art. 2343 Cod civil ipoteca este un drept real asupra bunurilor
mobile sau imobile afectate execut5rii unei obligalii. Conform art.2344 Cod civil
ipoteca este, prin natura ei, accesorie 9i indivizibild. Ea subzistd c6t timp existd
oblioatia De care o oaranteazd. JA In baza art. 2428 alin. (2) Cod civil, ipoteca imobiliar5 se poate radia
pentru una dintre urm5toarele cauze.' ,,a) stingerea obligaliei principale prin
oricare dintre modurile prevdzute de lege; f) in orice alte cazuri prevdzute de
lege.'
Av6nd in vedere cb persoana juridicd BANKCOOP SA nu mai are
capacitate de folosin!5, adicd nu mai deline aptitudinea de a fi titular de
drepturi si obligalii, deoarece dreptul de ipotec5 este accesoriu obligaliei pe
care o garanteaz5, obligalie care s-a stins prin pierderea capacit5lii de folosin!5
a persoanei juridice, solulia unei radieri a dreptului de ipotec5 printr-un
consim!5m6nt dat de titularul dreptului, conform aft. 885 alin. (2) teza I nu
este posibilS.
In opinia notarului public, corobor6nd textele legale mai sus menlionate,
spela de fa!5 nu are altS solulie posibilS dec6t in temeiul art. 885 alin. 2 teza a
II-a Cod civil.
Se ataseaz5 solicitdrii extras de carte funciarS, Minuta gedinlei din data de
L3.04.2021 impreun5 cu anexa nr. 3 (respectiv adresa ANCPI nr'
l52l14.Ot.2O21), Sentinla nr. 617412019 a Tribunalului Bucuregti publicatS in
BPI 9i Certificat constatator emis de ONRC.
insolventei dispus5 prin sentinla civilS nr. 6L74105.LL.2019 pronuntat5 in
dosarul nr. 1371311999 irevocabilS prin decizia nr. 17512020 pronunlat5 in
dosarul nr. 67041212019. Prin aceast5 sentint5 s-a dispus si aprobarea
raportului final, precum 9i descdrcarea lichidatorului judiciar 9i a tuturor
persoanelor care l-au asistat de orice indatoriri gi responsabilititi.
Potrivit dispozitiilor art. 26 din Legea privind procedura falimentului
institutiilor de credit nr. 83/1998 9i art. 132 alin. (2) din Legea privind
procedura insolvenlei nr. 86/2006, acte normative in baza c5rora s-a desfSgurat
procedura falimentului BANKCOOP, procedura de faliment este inchis5 atunci
c6nd judec5torul-sindic a aprobat raportul final, cdnd toate fondurile sau
bunurile din averea debitorului au fost distribuite 9i c6nd fondurile nereclamate
au fost depuse la banc5. in urma unei cereri a lichidatorului, judec5torul-sindic
va pronunla o sentinld, inchizSnd procedura, iar in cazul persoanelor juridice
dispun6nd gi radierea acestora.
Din considerentele sentintei civile menlionate mai sus rezultd faptul cd in
rapoftul final aprobat de judec5torul-sindic (pag. 18 din sentin!5) se precizeaz5
urm5toarele: creantele societ5tii au privit un num5r de peste 14.000 creditori,
din care au r5mas nerecuperate un numir de 5 creanle, cu privire la care este
evident5 imposibilitatea recuper5rii ori sumele recuperate sunt prea mici pentru
a justifica menlinerea pe rol a procedurii falimentului. De asemenea sunt
menlionate 9i persoanele de la care nu au putut fi recuperate creanlele.
Av6nd in vedere toate aceste aspecte, faptul cE a fost declarat5 inchisd
procedura insolventei BANKCOOP, iar lichidatorul acesteia a fost descdrcat de
c5tre instanta de judecat5 de orice obligatie, in prezent radierea dreptului de
ipotecS se va efectua conform art. 885 alin. (2) teza a II-a din Codul civill in
baza sentintei civile nr. 6174105.11.2019 pronuntat5 de Tribunalul Bucuresti in
dosarul nr. 137131t999, cu menliunea cE este definitiv5 si irevocabilS 9i a
rapoftului final aprobat prin aceast5 sentintS.

Multumesc cu recunostinta de informatie !
am incercat sa va transmit o adresa de mail pe mesaj privat, insa , dintr-un motiv tehnic (?), nu va pot identifica la destinatar

- editat-apasati pe raspunde, nu mai citati inutil
gi-jane2, moderator