Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Noul stimulent de reinsertie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Noul stimulent de reinsertie

Buna ziua,

Daca acum sunt in concediu de crestere copil, mai am 3 luni pana sa implineasca copilul 2 ani si maine ma angajez vi primi stimulentul de reinsertie de 650 de lei.
Dar daca in aprilie intra in vigoare proiectl de lege care spune ca se acorda 1500 de lei daca se reintorc mai repede de 6 luni, respectiv 650 dupa, atunci stimulentul pe care il voi primi va inceta cu luna aprilie? sau voi ramane in continuare pe el, pana face opilul 3 ani?
Din ce am citit, noie stimulente se vor acorda doar pana la 2 ani, deci pentru cele care ies din CCC va asa s-a nimerit, nu vor mai primi nimic, ceea ce nu e corect.
Multumesc
1.
Daca acum sunt in concediu de crestere copil, mai am 3 luni pana sa implineasca copilul 2 ani si maine ma angajez vi primi stimulentul de reinsertie de 650 de lei.

Raspunsul este da.

2. Legea civilă este aplicabilă cât timp este în vigoare. Aceasta nu are putere retroactivă.
Dispoziţiile legii noi se aplică tuturor actelor şi faptelor încheiate sau, după caz, produse ori săvârşite după intrarea sa în vigoare, precum şi situaţiilor juridice născute după intrarea sa în vigoare.