Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. În urma finalizării divortului minorul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. În urma finalizării divortului minorul mi-a fost ...

Bună ziua. În urma finalizării divortului minorul mi-a fost încredințat mie ca mama. Sotul a făcut apel la aceasta decizie și solicita domiciliu copilului la el și fără a avea pretenții asupra pensiei alimentare. Copilul abia a împlinit 10 ani și este dorința lui sa locuiască cu tatăl. Eu sunt de acord cu acest lucru. Ce trebuie sa scriu în întâmpinarea pe care trebuie sa o depun la tribunal? Cine stabilește programul de vizita? Ma nevoie de avocat neapărat? Mulțumesc.
Ar cam fi nevoie de avocat.
În întâmpinare scrieți ce vreți daca nu aveti avocat.
Sotul a solicitat domiciliul copilului la el in cadrul procesului de la fond?
Minorul va fi ascultat obligatoriu de judecator.
Domiciliul copilului este stabilit de judecator in functie de interesul superior al minorului, nu dupa voința părinților, deoarece acea vointa/acord poate fi viciat prin diverse modalitati.
Pensia este a minorului, nu a părintelui asa ca nici dvs si nici tatal nu puteti sa nu o cereți sau sa renunțați la ea.
Daca in procesul de fond nu ati facut aparari si cu privire la cererea reconventionala a sotului, in sensul de a cere atunci, in subsidiar, un program de vizita in caz ca el castiga procesul, nu puteti sa va modificați pretentiile acum.
Ar fi indicat sa aveti avocat.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Mulțumesc.
Avocatul ar trebui sa va analizeze hotărârea judecătorească ca sa vada ce ar fi de făcut.
Ar fi bine sa va grăbiți daca vreti sa apelati la avocat si sa nu mergeți în ultima zi la avocat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat