avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. În urma finalizării divortului minorul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. În urma finalizării divortului minorul mi-a fost ...

Bună ziua. În urma finalizării divortului minorul mi-a fost încredințat mie ca mama. Sotul a făcut apel la aceasta decizie și solicita domiciliu copilului la el și fără a avea pretenții asupra pensiei alimentare. Copilul abia a împlinit 10 ani și este dorința lui sa locuiască cu tatăl. Eu sunt de acord cu acest lucru. Ce trebuie sa scriu în întâmpinarea pe care trebuie sa o depun la tribunal? Cine stabilește programul de vizita? Ma nevoie de avocat neapărat? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:53, 17 Martie 2021
Ar cam fi nevoie de avocat.
În întâmpinare scrieți ce vreți daca nu aveti avocat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sotul a solicitat domiciliul copilului la el in cadrul procesului de la fond?
Minorul va fi ascultat obligatoriu de judecator.
Domiciliul copilului este stabilit de judecator in functie de interesul superior al minorului, nu dupa voința părinților, deoarece acea vointa/acord poate fi viciat prin diverse modalitati.
Pensia este a minorului, nu a părintelui asa ca nici dvs si nici tatal nu puteti sa nu o cereți sau sa renunțați la ea.
Daca in procesul de fond nu ati facut aparari si cu privire la cererea reconventionala a sotului, in sensul de a cere atunci, in subsidiar, un program de vizita in caz ca el castiga procesul, nu puteti sa va modificați pretentiile acum.
Ar fi indicat sa aveti avocat.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2021
Avocat Neagu Elena, Avocat
Mulțumesc.
Avocatul ar trebui sa va analizeze hotărârea judecătorească ca sa vada ce ar fi de făcut.
Ar fi bine sa va grăbiți daca vreti sa apelati la avocat si sa nu mergeți în ultima zi la avocat.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare Iulia 89 Iulia 89 Buna ziua.Am si eu o intrebare...am văzut hotararea judecătorească prin care se exercită autoritatea părintească ambilor părinți.In ea se precizează ... (vezi toată discuția)
Ordonanata presedintiala barbaragarry barbaragarry Buna ziua, sunt in divort si sotul a initiat aceasta procedura atunci cand am plecat din tara, noi avand un copil. desi am discutat ca voi pleca mai inatai eu ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. am părăsit domiciliul soțului împreună cu copilul ... CrissBA CrissBA Bună ziua. Am părăsit domiciliul soțului împreună cu copilul minor de 2 ani din cauza certurilor, violentelor și injuriilor. Soțul ma amenință că ... (vezi toată discuția)