avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1057 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de proprietate in concubinaj (dupa decesul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de proprietate in concubinaj (dupa decesul partenerului)

buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu o informatie legata de urmatoarea situatie:
prietena mea a luat in credit un apartament, creditul si apartamentul este pe numele ei.
partenerul ei, cu care a fost in concubinaj, a trait cu ea din prima zi de cand a luat apartamentul, a contribuit la plata lunara a creditului si si-a schimbat adresa de domiciuliu cu cea a noului apartament.
de curand, prietena mea a decedat, rude in Romania nu are. ce se intimpla cu apartamentul? il poate plati in continuare prietenul ei?
Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2021
veronica.fana, utilizator
2 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru a proceda in mod.profesionist ar trebui sa meargă urgent cu actele la avocat.
Avocatii se ocupa.si cu asa ceva, nu doar cu reprezentarea în instanta.
El nu pare sa aiba vreun drept dar trebuie văzut exact și analizata întreaga situatie juridica.
Sfatul meu este sa isi caute avocat care se pricepe foarte bine la drept.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
ar plati degeaba.
ziceti ca nu avea rude in tara, dar are undeva ?
multumesc pentru raspuns, ii voi transmite sfatul Dvs.
din cate imi aduc aminte cu parintii nu a mai tinut legatura de ceva ani din cauza unui conflict. parintii sunt din Rep Moldova si nu au cetatenie RO, doar ea si-a redobandit-o acum multi ani.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
În lipsa unui testament, prietenul/concubinul nu moștenește (nu este moștenitor legal, dar poate/putea fi moștenitor testamentar).
Moștenitori legali sunt rudele defunctei (indiferent pe unde or fi - prin țară sau pe te miri unde) până la gradul 4 inclusiv în linie colaterală (adică văr primar, inclusiv).
Dacă nu există moștenitori legali (nici măcar un văr primar) sau testamentari, atunci moștenirea este vacantă și revine comunei, orașului, municipiului, după caz.

Alte discuții în legătură

Tatal meu meu si fratele lui ambii in viata au avut un un var ... albin albin Tatal meu meu si fratele lui ambii in viata au avut un un var drept de mult timp decedat a carui unica fiica a decedat recent se pare fara mostenitori inclusiv ... (vezi toată discuția)
Testament persoana fara urmasi si parinti decedati ma_ria ma_ria Buna ziua, sunt necunoscatoare in ce priveste variantele testamentare/mostenire: daca o persoana nu are urmasi si parintii ei sunt decedati, cine vine la ... (vezi toată discuția)
Soț supraviețuitor Dragoș441 Dragoș441 Soț și Soție căsătoriți de peste 40 de ani Ea, decedata și soțul supraviețuitor Bunuri: Casa moștenită de la mama decedatei. Nu au copii, ... (vezi toată discuția)