Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de proprietate in concubinaj (dupa decesul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de proprietate in concubinaj (dupa decesul partenerului)

buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu o informatie legata de urmatoarea situatie:
prietena mea a luat in credit un apartament, creditul si apartamentul este pe numele ei.
partenerul ei, cu care a fost in concubinaj, a trait cu ea din prima zi de cand a luat apartamentul, a contribuit la plata lunara a creditului si si-a schimbat adresa de domiciuliu cu cea a noului apartament.
de curand, prietena mea a decedat, rude in Romania nu are. ce se intimpla cu apartamentul? il poate plati in continuare prietenul ei?
veronica.fana, utilizator
Pentru a proceda in mod.profesionist ar trebui sa meargă urgent cu actele la avocat.
Avocatii se ocupa.si cu asa ceva, nu doar cu reprezentarea în instanta.
El nu pare sa aiba vreun drept dar trebuie văzut exact și analizata întreaga situatie juridica.
Sfatul meu este sa isi caute avocat care se pricepe foarte bine la drept.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
ar plati degeaba.
ziceti ca nu avea rude in tara, dar are undeva ?
multumesc pentru raspuns, ii voi transmite sfatul Dvs.
din cate imi aduc aminte cu parintii nu a mai tinut legatura de ceva ani din cauza unui conflict. parintii sunt din Rep Moldova si nu au cetatenie RO, doar ea si-a redobandit-o acum multi ani.
În lipsa unui testament, prietenul/concubinul nu moștenește (nu este moștenitor legal, dar poate/putea fi moștenitor testamentar).
Moștenitori legali sunt rudele defunctei (indiferent pe unde or fi - prin țară sau pe te miri unde) până la gradul 4 inclusiv în linie colaterală (adică văr primar, inclusiv).
Dacă nu există moștenitori legali (nici măcar un văr primar) sau testamentari, atunci moștenirea este vacantă și revine comunei, orașului, municipiului, după caz.